Надбискуп поднио оставку након што се сазнало за педофилску аферу у цркви

Танјуг
Foto: Агенције

ЛОНДОН - Надбискуп Кентерберија, Џастин Велби, најавио је да ће се повући, након што се суочио са све већим притиском да поднесе оставку због скандала о злостављању.

Притисак на Велбија се појачао од прошлонедјељног објављивања извјештаја о црквеном прикривању злостављања Џона Смита у Великој Британији касних 1970-их и почетком 1980-их, а касније у Зимбабвеу и Јужној Африци. 

Вјерује се да су око 130 дјечака били жртве злостављања свештеника, преноси Гардијан.

Независна анализа је утврдила да би он Смит могао да буде приведен правди да је надбискуп то званично пријавио полицији пре деценију.

Велби је прошле недјеље рекао да је размишљао о томе да поднесе оставку због своје "срамне" одлуке да не реагује на извјештаје о злостављању која је починио Смит, када је о њима обавијештен 2013.

Гардијан подсјећа да је Смит, моћан и харизматични адвокат, умро је 2018. године. 

Ендру Морс, Смитова жртва у вријеме док је био ученик на Винчестер колеџу у Хемпширу, рекао је да би Велби требало да поднесе оставку у знак солидарности са жртвама злостављања.

Он је у уторак за Би-Би-Си Радио 4 рекао да је Велбијево признање да није урадио довољно од 2013. "потврда да је Џастин Велби, заједно са безброј других чланова англиканске цркве, био дио шеме заташкавања злостављања". 

Морс је Смита описао као "предатора".

У понедjељак се Хелен-Ен Хартли бискуп Њукасла придружила позивима Веблију да поднесе оставку. 

"Мислим да је цркви, као националној, успостављеној цркви, веома тешко да настави да буде морални глас на било који начин...када не можемо да доведемо своју кућу у ред у погледу нечега што је тако важно (попут злостављања)", рекла је Хартли.

Гардијан подсјећа да је Смит садистички злостављао ученике који су похађали евангелистичке хришћанске празничне кампове касних 1970-их и раних 80-их.

Током пет деценија, каже се да је изложио чак 130 дјечака и младића у Великој Британији и Африци трауматским физичким, сексуалним, психичким и духовним нападима, што је трајно обиљежило њихове животе.

Када је злостављање откривено, Смиту је било дозвољено да се пресели у иностранство, гдје је наставио да дјелује некажњено, што је било познато црквеним званичницима.

 Умро је у 75. години у Кејптауну 2018. док је био под истрагом полиције у Хемпширу и "никада није приведен правди због злостављања", наводи се у независном извјештају Кита Макина објављеном прошле недјеље.

Велби је волонтирао у камповима за одмор 1970-их, али је негирао било какву сумњу да је имао сазнања у вези са Смитом. 

Међутим, у извjештају се наводи да је то "мало вјероватно".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана