Десет разлога зашто би и Трамп и Харис могли да побиједе

Танјуг
Десет разлога зашто би и Трамп и Харис могли да побиједе

ЛОНДОН - Дан уочи одржавања избора за предсједника Сједињених Америчких Држава, трка за Бијелу кућу је на мртвој тачки - како на националном нивоу, тако и у свакој америчкој држави понаособ, пише BBC уз оцјену да су анкете толико близу, да би и републикански и демократски кандидат Доналд Трамп и Камала Харис могли да однесу побједу са бодом или два разлике.

Како се наводи, постоји по пет увјерљивих аргумената зашто би сваки од њих могао да има предност.

Британски сервис је прво анализирао зашто би Трамп могао да побиједи и као аргумент "ЗА" навео првода он није на власти, а будући да је економија питање број један за бираче, а да се већина Американаца свакодневно бори са повећањем трошкова живота.

Инфлација је након пандемије досегла нивое који нису виђени од 1970, што је Трампу дало прилику да запита гласаче 'Је ли вам сада боље него прије четири године?'.

Само четвртина Американаца каже да је задовољна смјером у којем земља иде, а двије трећине има лоше економске изгледе. Харис је покушала да буде такозвани кандидат за пром", наводи BBC.

Као други разлог "ЗА" трампа наводи се што изгледа да Трамп није отпоран на лоше вијести, односно наводи се да са једне стране демократе тврде да он није способан за предсједничку дружност, републиканци тврде да је он жртва "политичког лова на вјештице".

-С обзиром на то да су обе стране тако укопане, он само треба да придобије довољан дио малог дијела неодлучних гласача без фиксног погледа на њега - наводи се.

Трећи разлог због чега би Трамп могао да побиједи на изборима је тај што његова упозорења о илегалној имиграцији одјекују, односно то што осим стања у економији, изборе често одлучује питање које највише емотивно привуче гласаче.

Наводи се да се демократе надају да је то питање абортуса, док Трамп "игра" на питање миграција.

-Након што су илегални преласци границе достигли рекордан ниво под Бајденом, а прилив је утицао на државе које су удаљене од границе, анкете показују да бирачи више вјерују Трампу у погледу имиграције и да му иде пуно боље с Латиноамериканцима него на претходним изборима - наводи се.

Четврти разлог зашто би Трамп могао да побиједи јесте што пуно више људи нема диплому него што је има и што је Трампов позив бирачима који се осјећају заборављенима и остављенима трансформисао америчку политику тако што су се традиционалне демократске изборне јединице попут синдикалних радника трансформисале у републиканске јединице.

Додаје се да уколико се повећа излазност у руралним и приградским деловима такозваних свинг држава, то може да надокнади губитак умјерених, факултетски образованих републиканаца.

И као посљедњи разлог зашто би републикански кандидат могао да побиједи на изборима BBC наводи то што се на њега гледа као на јаког човјека у нестабилном свијету и то што он своју непредвидивост ипак види као снагу и истиче да за вријеме његовог боравка у Белој кући нису почели велики ратови.

-Многи Американци су љути, из различитих разлога, што САД шаље милијарде у Украјину и Израел - и мисле да је Америка слабија под Бајденом. Већина гласача, посебно мушкарци којима се Трамп удварао види га као јачег вођу од Харисове - наводи се у анализи.

BBC је издвојио и пет разлога зашто би Харис могла да побиједи, а као први наводи то што "она није Трамп", који упркос предностима он остаје дубоко поларизована фигура - прије четири године освојио је рекордан број гласова за републиканског кандидата, али је поражен јер је изашло још седам милиона Американаца да подрже Бајдена.

Истиче се да овога пута Харис игра на фактор страха од Трамповог повратка, назива га "фашистом" и пријетњом демократији и обећава да ће се удаљити од "драме и сукоба".

Као други разлог зашто би Харис могла да буде изабрана наводи се што она "није ни Бајден" - демократе су биле суочене са сигурним поразом у тренутку када је Бајден испао из трке за предсједника, као и да се странка уједињена у жељи да побиједи Трампа, брзо окупила око Харис.

-Док су је републиканци повезивали са Бајденовом непопуларном политиком, Харис је неке од њихових линија напада специфичних за Бајдена учинила сувишнима - наводи се.

Трећи разлог у корист Харисове је што се залаже за права жена, прије свега права на абортус, што је, наводи се, питање које може да постакне одазив гласача и има стварни утицај на резултат гласања.

-Овог пута, 10 држава, укључујући Аризону, имаће гласачке иницијативе у којима ће се гласачи питати како би требало регулисати абортус, што би могло да повећа излазност у  корист Харис. Историјска природа њене тежње да постане прва жена предсједница такође би могла да појача њено значајно водство међу женским гласачима - наводи BBC.

Четврти разлог је тај што је вјероватније да ће гласачи Харис изаћи на изборе, попут факултетски образованих и старијих људи.

Томе у прилог говори чињеница да демократе у завршници кампање постижу боље резултате у групама са високим одазивом, док је Трамп постигао напредак у групама са релативно ниским одазивом попут младих мушкараца и оних без факултетске дипломе.

Као посљедњи, пети разлог зашто би Харис могла да побиједи на изборима BBC наводи то што је сакупила и потрошила више новца за кампању - прикупила је више откако је постала кандидаткиња у јулу него Трамп у цијелом периоду од јануара 2023., показала је недавна анализа Фајненшал Тајмса, која наводи и да је њена кампања потрошила готово двоструко више на оглашавање.

-То би могло да игра улогу у тухесној трци о којој ће на крају одлучити гласачи у свинг државама које су тренутно бомбардоване политичким огласима - наводи се у анализи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана