ЦИИЕ зближава Кину и Африку
Ова година означава прекретницу у односима Кине и Африке. На самиту Форума о кинеско-афричкој сарадњи (ФОЦАЦ) 2024. у септембру, Кина је најавила да ће једнострано проширити своје тржиште и обећала подршку афричким производима путем платформи као што је "China International Import Expo" (CIIE).
Два мјесеца касније, 7. ЦИИЕ је отворен у Шангају. Представљени су разни афрички производи, а одржани су и преговори о улагању, са циљем да се велико кинеско тржиште претвори у велику прилику.
Искреност Кине приказана је свијету кроз ЦИИЕ, као и њени принципи правих резултата, пријатељства и добре воље према Африци.
Од свог првог издања 2018. године, ЦИИЕ је искористио огромне тржишне предности Кине и служио као витална платформа за међународне набавке, промоцију инвестиција те отвореност и сарадњу. Како Кина шири своја врата према Африци, све више пољопривредних производа се придружује ЦИИЕ како би стекли своје мјесто на кинеском тржишту.
- Етиопска кафа је опет била примијећена на сајму. Од свог дебија 2019, етиопска кафа је стекла значајну препознатљивост и повећану видљивост на кинеском тржишту - рекла је Рут Вондосен Тесфаје из "ADDIS COFFEE".
-ЦИИЕ нуди јединствену платформу за директну интеракцију с потрошачима и дистрибутерима, што ће бити од непроцјењиве важности за унапређење наших извозних стратегија - рекла је Рут за Синхуу у Шангају, додајући да је велико кинеско тржиште и све већа потражња за јединственим производима, као што је кафа из Етиопије, присутни огроман потенцијал за афричка предузећа.
Ово је први ЦИИЕ за мадагаскарске производе од овчетине.
Кина је увезла своју прву овчетину из Африке у септембру, када је ово месо оцарињено на царини Чангша у централној Кини.
Мајкл Анондрака, генерални директор пољопривреде и сточарства у Министарству пољопривреде и сточарства Мадагаскара, рекао је за Синхуу да ће огромно кинеско тржиште довести до повећања производњу и убрзати пољопривредну модернизацију те афричке земље.
Танзанијски мед је такође дебитовао ове године.
- Овај сајам је значајна прилика за компаније које послују с медом широм Танзаније, јер не само да утире пут нашим производима да уђу на кинеско тржиште, већ и означава солидан корак за танзанијске брендове меда на глобалном тржишту - рекао је Џексон Мпонела, менаџер производње у "Tanzania Future Enterprises Company Limited".
Са својим авокадом "Козени Фарминг" из Јужне Африке придружио се овогодишњем сајму по први пут. Нкатеко Кхоза, извршни директор компаније, рекао је да ће кинеско тржиште донијети нове могућности раста јужноафричкој индустрији авокада, додајући да ће та прилика омогућити компанији да барем удвостручи свој раст у наредних три до пет година.
Подршка политици
Филип Мајбург шеф групе за трговину у "Standard Bank Business end Commercial Banking" рекао је за Синхуу у писаном интервјуу да је политичка подршка један од главних покретача растуће економске и трговинске сарадње између Кине и Африке.
Он је објаснио да у оквиру ФОЦАЦ-а постоје бројне иницијативе које подржавају учешће афричких земаља у ЦИИЕ како би се олакшала трговина.
Од 8. министарске конференције FOCAC-а 2021, Кина и Африка су стално напредовале у иницијативама форума, укључујући “зелени канал” за афричке пољопривредне производе који улазе у Кину. Процеси инспекције и карантина су убрзани, а изузећа од царина су проширена, што је погодовало афричкој индустрији цвијећа, авокада, цитруса, кафе и других пољопривредних производа.
Кинеске мјере промоције трговине значајно су повећале афрички извоз у Кину. У првих девет мјесеци ове године кинески увоз из Африке достигао је 626,74 милијарде јуана (око 87 милијарди америчких долара), што је повећање од 10,3 посто у односу на претходну годину, према подацима Генералне управе царина.
Ове године ЦИИЕ је дочекао маурицијски шећер. Откако је споразум о слободној трговини Кине и Маурицијуса ступио на снагу 2021. године, индустрија шећера Маурицијуса увидјела је прилике на кинеском тржишту.
Шећерна трска је једна од најважнијих култура на острву, које је познато као Слатко острво. Некада је чинила скоро трећину БДП-а земље и преко 90 посто прихода од извоза, индустрија шећера и даље доприноси преко два посто БДП-а Маурицијуса. Девеш Дукира извршни директор "Mauricius Sugar Syndicate" рекао је за Синхуа да ће дугорочни допринос кинеског тржишта бити значајан, захваљујући ЦИИЕ и споразуму о слободној трговини.
Глобални југ
Ове године на ЦИИЕ-у је глобални југ увеликo представљен.
Седми међународни економски форум "Хонгћиао" истакао је "Одрживи развој глобалне сарадње југа и Кине и Африке" као кључну тему за дискусију, са циљем да понуди увид и препоруке за подстицање инклузивног раста у најмање развијеним земљама.
Маjбург је рекао да ЦИИЕ може играти кључну улогу у помагању земљама у развоју да смање сиромаштво и постигну одрживи развој пружањем приступа новим тржиштима, инвестицијама, технологији и знању.
-Кина је увијек била посвећена промовиsању сарадње југ-југ.
Током овогодишњег самита FOCAC у Пекингу, Кина је објавила да је одлучила свим најнеразвијенијим земљама које имају дипломатске односе са Кином, укључујући 33 земље у Африци, дати нулти тарифни третман за тарифне линије од 100 посто. Тиме је Кина постала прва велика земља у развоју и прва велика економија која је подузела такав корак.
-Акциони план, усвојен на самиту у Пекингу, у којем је наведено десет партнерских иницијатива за усмјеравање сљедеће фазе кинеско-афричке сарадње, могао би имати далекосежан утицај на народ Африке. Оно што цијенимо је чињеница да Кина отвара тржиште за Африку - рекао је извршни директор Афричког института за политику у Кенији Петер Кагвања за Синхуу.
Анализа агенције Синхуа након седмог ЕКСПО-а у Шангају
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.