Бугари плаћају највише у ЕУ за лијечење, али не одустају од алкохола и цигарета

Танјуг
Foto: Илустрација

СОФИЈА- Бугари плаћају највише у Европи за лијечење, а истовремено неке медицинске услуге значајно заостају за оним што пацијенти добијају у другим земљама ЕУ, али троше највише на цигарете и алкохол, наводи се у најновијем "Годишњем извештају о стању грађана" бугарског Министарства здравља.

Истраживање је показало да у Бугарској пацијенти највише плаћају лијекове и медицинска средства, али да је у 2022. години у просјеку једна особа у домаћинству користила 891 цигарета годишње, преноси бугарски Дневник.

"У 2022. години просјечна потрошња бугарског домаћинства на алкохолна пића и дуванске производе износи 669 БГН годишње", наводи се у извјештају и додаје да је Бугарска забиљежила значајан раст потрошње алкохолних пића у посљедњих неколико година, с повећањем од 4,9 литара у периоду од 2013. до 2022. године.

Наводи се да у многим дијеловима земље недостају обучени љекари и медицински специјалисти, а да приступ болничком лијечењу драматично варира у различитим подручјима. 

Додаје се и да је укупна стопа смртности у Бугарској највећа међу земљама Европске уније, као и да је на првом мјесту по повећању просјечног броја умрлих од Ковида -19.

Истраживање је показало и да Буугарска има највећи број болница по броју становника у ЕУ, али да то не значи приступачну и квалитетну здравствену заштиту - у просеку има 81,4 болничких кревета на 10.000 становника, скоро 60 одсто свих болничких кревета у земљи концентрисано је у регионима Софије, Пловдива, Бургаса, Варне, Плевена, Старе Загоре и Пазарџика, а региони са најбољим обухватом љекара су и они у којима се налазе медицински универзитети и болнице: Плевен, Софија, Пловдив  и Варна.

Љекари опште праксе чине само 13 одсто свих љекара у земљи, односно у просјеку шест на 10.000 људи, закључено је у извјештају.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана