Бајден позвао Конгрес да избјегне затварање владе и пошаље помоћ Украјини

Танјуг
Бајден позвао Конгрес да избјегне затварање владе и пошаље помоћ Украјини

ВАШИНГТОН - Амерички предсједник Џозеф Бајден позвао је лидере демократа и републиканаца у Конгресу да брзо реагују и усвоје закон о финансирању владе како би се избјегло њено дјелимично затварање, као и да пошаљу оружје Украјини, или се суоче са озбиљним посљедицама.

-Имамо пуно посла - рекао је Бајден на састанку у Овалној канцеларији са четворицом лидера, коме је присуствовала и потпредсједница Камала Харис.

Састанак у Белој кући одржан је скоро два мјесеца након што су предсједавајући Представничког дома Конгреса Мајкл Џонсон и лидер демократске већине у Сенату Чак Шумер постигли договор о владином буџету, у износу од 159.000 милијарди долара за фискалну годину која је почела 1. октобра, преноси Глас Америке.

Упркос том договору, Конгрес није успео да усвоји законе о финансирању владе, претежно због унутрашњих сукоба републиканаца који тесном већином контролишу Представнички дом.

Бајден је рекао да вјерује да рјешење о финансирању владе може да се постигне до рока у петак, да би се избегло дјелимично затварање владе које би, према његовим ријечима, нанијело штету америчкој економији.

-Финансирање Украјине је из дана у дан све ургентније. Мислим да су, ако се не буде дјеловало, посљедице изузетно озбиљне - изјавио је Бајден.

Закон о владиној потрошњи закочен је због захтјева ултра-конзервативних републиканаца у Представничком дому, који желе да у приједлог о потрошњи унесу своје политичке приоритете и издејствују велике буџетске резове. Група тврдокорних републиканаца је владу довела на саму ивицу дјелимичног затварања три пута у протеклих шест мјесеци.

Шумер и Џонсон су размијенили оптужбе протеклих дана о томе ко је кривац за блокаду. У понедјељак, Шумер је рекао новинарима да "демократе чине све што могу да избјегну затварање."

Први дио новца за финансирање владе, који укључује новац за агенције надлежне за пољопривреду и саобраћај, истиче у петак у поноћ, док новац за финансирање агенција међу којима су Стејт департмент и Пентагон истиче 8. марта.

Представнички дом је под притиском да усвоји пакет у вриједности од 95 милијарди долара који обухвата помоћ за Украјину, Израел и индопацифички регион. Приједлог је раније овог мјесеца усвојен у Сенату са 70 гласова за и 29 против, али га Џонсон још није ставио на гласање у Представничком дому. Бела кућа је протеклих недјеља појачала јавни притисак на Џонсона у вријеме када се навршило двије године руске инвазије на Украјину.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана