Савезници због Кине набављају подморнице на нуклеарни погон, познати детаљи плана

Танјуг
Савезници због Кине набављају подморнице на нуклеарни погон, познати детаљи плана

ВАШИНГТОН - САД, Аустралија и Велика Британија су представиле детаље плана којим Канбера почетком 2030-их набавља подморнице на нуклеарни погон, како би парирала кинеским амбицијама у Индо-пацифичком региону.

У обраћању на церемонији у америчкој поморској бази у Сан Дијегу, у пратњи аустралијског премијера Ентонија Албанезеа и британског премијера Ришија Сунака, предсjедник САД Џозеф Бајден назвао је споразум у оквиру партнерства три земље (АУКУС), дијелом заједничке посвећености слободном и отвореном Индо-пацифичком региону са два „најснажнија и најспособнија савезника Америке“.

Бајден је нагласио да су подморнице „на нуклеарни погон, а не нуклеарно наоружане“.

Кина је саопштила да споразум АУКУС крши Уговор о неширењу нуклеарног оружја и навела је да трансфер материјала за нуклеарно оружје из државе са нуклеарним наоружањем у државу без нуклеарног оружја „очигледно“ кршење овог споразума.

Партнерство, најављено 2021, омогућава Аустралији да приступи подморницама на нуклеарни погон, које су невидљивије и способније од пловила на конвенционални погон, као противтежа гомилању кинеске војске, наводи Ројтерс.

Албанезе је рекао да споразум „представља највећу појединачну инвестицију у одбрамбену способност Аустралије у читавој историји земље“.

-То је такође први пут у 65 година да су САД поделиле своју технологију нуклеарног погона, и ми вам захваљујемо на томе - рекао је он.

Сунак је АУКУС назвао „најзначајнијим мултилатералним одбрамбеним партнерством" у претходном периоду.

Према споразуму, САД намјеравају да продају Аустралији три америчке подморнице на нуклеарни погон класе Вирџинија, које производи Џенерал Дајнамикс, почетком 2030-их, уз опцију да Аустралија купи још двије ако буде потребно, наводи се у заједничком саопштењу.

Будућа генерација подморница ће се градити у Великој Британији и Аустралији уз америчку технологију и подршку.

Преговори за АУКУС укључују отказивање уговора вриједног 66 милијарди долара за француску флоту конвенционалних подморница, што је изазвало дипломатски сукоб унутар западног савеза који је трајао месецима, подсећа британска агенција.

Договор подразумева процењене трошкове за Аустралију од 245 милијарди долара до 2055., а премијер Албанезе је бранио ову потрошњу и поручио да је то „економски план, а не само план одбране и безбједности“ .

Рекао је да очекује да ће АУКУС довести до улагања од четири милијарди долара у индустријске капацитете Аустралије у наредне четири године и отворити око 20.000 нових радних мјеста у наредне три деценије.

 Он је рекао да ће за то бити потребна средства у износу од око 0,15 одсто БДП-а годишње.

Помоћник америчког државног секретара за питања источне Азије и Пацифика Данијел Критенбринк саопштио је данас да су САД обавијестиле своје партнере на југоистоку Азије, укључујући Индонезију и Малезију, о споразуму АУКУС,како би јасно објасниле шта он тачно представља, наводи Ројтерс.

Стејт департмент претходно је саопштио да су Предсједник САД Џозеф Бајден, британски премијер Риши Сунак и аустралијски премијер Ентони Албанезе најавили су оптималан план за Аустралију да набави конвенционално наоружане подморнице на нуклеарни погон (ССН) у оквиру партнерства Аустралије, Уједињеног Краљевства и САД (АУКУС).Саопштено је да ће модернизација подморске флоте Аустралије бити вишедеценијски подухват који јача режим нуклеарног неширења.

-Партнерство АУКУС представља модернизацију дугогодишњих савеза и партнерстава између три земље, вођене заједничком посвећеношћу глобалном развоју, безбједности и стабилности -саопштио је Стејт департмент.

Партнерство продубљује дугогодишњу дипломатску, безбједносну и одбрамбену сарадњу да би три земље одговориле на сложене изазове будућности, указује се у саопштењу.

Истиче се да ће се предности АУКУС партнерства такође проширити на регион Индо-Пацифика „да би се унапредили економски просперитет, слобода и владавина закона“.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана