Антракс се шири свијетом

GS
Foto: Twitter

Пет земаља на истоку и југу Африке погођено је епидемијом антракса.

Ове године тамо је било више од 1.100 случајева оболијевања вјероватно од ове болести, као и 20 смртних случајева, саопштила је Свјетска здравствена организација.

У Кенији, Малавију, Уганди, Замбији и Зимбабвеу пријављено је 1.166 случајева оболијевања по свему судећи од антракса.

СЗО је саопштила да је 37 смртних случајева од антракса лабораторијски потврђено.

Пет земаља има сезонске епидемије антракса сваке године, али Замбија доживљава најгору од 2011. године. Малави је пријавио свој први овогодишњи случај оболијевања, а Уганда - 13 смртних случајева.

Антракс обично погађа стоку попут говеда, оваца и коза, као и дивље биљоједе.

Људи се могу заразити преко животиња и контаминираних животињских производа.

Антракс се генерално не сматра заразним међу људима, иако је било ријетких случајева преношења са особе на особу, каже СЗО. Узрокују га бактерије које стварају споре и понекад се повезује са оном верзијом, која служи као биолошко оружје.

Такав антракс у нападима у Сједињеним Државама 2001. године, када је пет људи умрло, а 17 се разбољело након што су били изложени спорама антракса из писама послатих поштом.

Бактерије антракса се такође природно јављају у земљишту.

У одвојеној процјени епидемије у Замбији, која највише забрињава, СЗО је саопштила да су тамо до 20. новембра пријављена 684 сумњива случаја - уз четири смртна.

Случајеви антракса код људи пријављени су у девет од 10 провинција Замбије. За 26 људи се сматра да су се заразили једењем контаминираног меса нилског коња.

СЗО је саопштила да постоји велики ризик да се епидемија Замбије прошири на сусједне земље.

Епидемије у свих пет земаља "вјероватно су изазване вишеструким факторима, укључујући климатске шокове, несигурну дистрибуцију хране, перцепцију ниског ризика од заражавања приликом руковања месом заражених животиња“, саопштила је СЗО.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана