Американци се сјетили Срба хероја који су спасили животе њиховим пилотима
ЧИКАГО - Синоћ је у Чикагу Фондација Халијард мисије прославила 80 година од почетка операције у којој су српски народ и јединице Југословенске војске у отаџбини, под командом генерала Драгољуба Михаиловића, спасили више од пет стотина америчких и савезничких авијатичара током 1944. године. То је била највећа спасилачка акција у Другом свјетском рату.
Челни људи ове организације, заједно са уваженим гостима из дипломатског и пословног миљеа српско-америчке заједнице, присјетили су се ове акције у којој су српски сељаци и војници, ризикујући животе под њемачком окупацијом, током љета 1944. године са двије локације, Прањана у Србији и Бољанић поља у Републици Српској, уз помоћ америчке авијације и ОСС-а (данашња ЦИА), успјели да на сигурно пребаце стотине америчких и британских пилота и авијатичара.
Подсјећајући на те дане, предсједник Фондације Халијард Џон Капело, потпуковник америчке авијације у пензији, истакао је колико је важно очувати сјећање на тај подвиг као темељ будућих односа Србије и Сједињених Држава.
- Кад смо покренули Фондацију, суочили смо се са два проблема. Ни Срби ни Американци нису знали за овај историјски подвиг, а у Србији смо се суочили са додатним проблемом јер је у вријеме комунизма ова прича била скрајнута и намјерно заборављена, због учешћа четничких снага у њој. Успјели смо током претходних осам година, колико Фондација постоји, да се изборимо да држава Србија 21. септембар уврсти у календар званичних празника, као и да прича о Халијард мисији заврши у уџбеницима из којих уче српска дјеца. Данас о Халијарду знају многи Срби и Американци, али ми се на томе нећемо зауставити - истакао је Капело, иначе бивши војни аташе у амбасади САД у Београду, гдје је први пут сазнао за Халијард мисију.
Члан Управног одбора Фондације Халијард Ранко Ристић посветио се проналажењу породица америчких авијатичара чији су очеви и дједови спасени током Мисије Халијард.
- Успјели смо да пронађемо велики број потомака авијатичара широм Америке. Они су учествовали у нашим скуповима, а неки од њих претходних година били су наши гости у Меморијалном центру у Прањанима, гдје су се сусрели са људима и породицама које су помагале њиховим прецима. Било је много емотивних момената, суза... Једини црни пилот који је евакуисан током Халијард мисије, Џејмс Вокер, своје ципеле је пред повратак у Америку поклонио тада 14-годишњем дјечаку Радољубу Јанковићу. Ове године Вокеров син Кенет отпутовао је у Србију и поклонио Радољубу нове ципеле, што је био призор који ћу памтити цијели живот - присјетио се Ристић, чија је компанија Zastava Arms USA била главни спонзор догађаја, и додао:
- Србија и Америка имале су тешке тренутке у дипломатским односима у посљедњих 30 година, али су прије тога биле савезнице у два свјетска рата, а српска застава је једна од ријетких која се вијорила на Бијелој кући. Сјећање на српске и америчке хероје из Халијард мисије треба да нам буде залог да обновимо покидане везе, вратимо повјерење и градимо заједничку будућност као пријатељи и савезници.
Прослави су присуствовали конзул жеран и вицеконзул Републике Србије Андрија Зечевић и Александар Ђорђевић, те генерални конзул Босне и Херцеговине у Чикагу Татјана Телић, која се обратила скупу, а у изјави за Serbian Times рекла следеће:
-Ово је леп повод да се присетимо хероjske акције у којој су Срби, који су увек били на правој страни историје, ризиковали своје животе под немачким окупатором у Србији и Босни и Херцеговини, не би ли спасили америчке и савезничке војнике. То је гест достојан дивљења и добар залог будућих односа српског и америчког народа и наших држава. Драго ми је и што Република Српска на Болјанић пољу званично обележава овај историјски догађај и чува ту важну и вредну успомену.
Скупу су такође присуствовали и генерални конзули савезничких земаља из Другог светског рата, Канаде и Египта, Медлен Ферејра и Нада Драз, потпредседник Удружења Срба из Републике Српске у Чикагу, Жељко Живак, као и председник Управа цркве Светог Саве из Милвокија, Мирослав Јовић.
Специјални гост вечери био је бивши гувернер Илиноиса Род Благојевић, који је и до сада подржавао Халијард мисију, а овог скупа ће се свакако дуго сећати и по још једном детаљу, за који је рекао да ће му из корена променити живот.
Наиме, након што је завршено обраћање гостију и домаћина, Ранко Ристић је најавио аукцију застава Халијард мисије са којом је претходно скочио из авиона са висине од 10.000 стопа.
-Најбољи српски падобранац са преко 18.000 скакова, Слободан Бабовић, у чијој сам падобранској школи Wisconsin Skydiving Center победио свој страх од висине, све због Халијард мисије, одлучио је да дарује два скака за оне који победе на аукцији за ову заставу, истакао је Ристић, након чега је почело лицитирање.
У лицитацији је победио српски бизнисмен из Чикага Филип Миливојевић, власник компаније Denver Cargo Inc, који је понудио износ од 3,200$, али под условом да са њим скочи и гувернер Род Благојевић, који је након мало премишљања одлучио да прихвати понуду, уз коментар:
-Ово ће бити нешто најлуђе што сам урадио у животу, боље би ми било да сам се вратио у затвор, нашалио се Благојевић на свој рачун.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.