Америка укинула визе за држављане Израела

Танјуг
Америка укинула визе за држављане Израела

ВАШИНГТОН - Администрација америчког предсједника Џозефа Бајдена сврстала је данас Израел у списак одабране групе земаља чијим држављанима нису потребна визе за путовање у Сједињене Државе.

израелске владе према Американцима палестинског поријекла и представља велики успјех за израелског премијера Бењамина Нетанијахуа, који се често сукобљавао са Бајденовом администрацијом, преноси Глас Америке.

Према безвизном програму, од 30. новембра, Израелци ће моћи да путују у САД у пословне или туристичке сврхе до 90 дана уз једноставну регистрацију у електронском систему за одобрење. Али чак и ако им је дозвољено да путују по том систему, амерички званичници на аеродрому им и даље могу забранити улазак у земљу.

Израел је био суочен са роком до суботе, када се завршава буџетска година и до тад је морала да буде донета одлука о уласку у безвизни програм.

Министарство за унутрашњу безбједност САД управља програмом, који тренутно омогућава држављанима 40, углавном европских и азијских земаља да путују у САД на три мјесеца без виза.

Министар Алехандро Мајоркас рекао је да ће споразум, послије више од деценије рада, „појачати сарадњу наше двије нације у борби против тероризма, спровођењу закона и нашим другим заједничким приоритетима“ и учинити савезнике сигурнијим.

Државни секретар Ентони Блинкен, у заједничкој изјави са Мајоркасом, као предност одлуке је истакао и повећану „слободу кретања за грађане САД, укључујући оне који живе на палестинским територијама или путују ка њима и из њих“.

Пријем Израела у програм био је приоритет за више израелских лидера. Долази у тренутку када се Нетањаху суочава са вишемесечним масовним протестима против предложених реформи израелског правосудног система за који критичари кажу да ће земљу учинити мање демократском.

- Данас обиљежавамо важан и радостан тренутак за све грађане Израела - рекао је премијер Бењамин Нетањаху у саопштењу.

-Ово ће вама, грађанима Израела, уштедјети много времена, много невоља и много новца - додао је он.

Он је ту одлуку описао као "додатни доказ јаких веза између Израела и Сједињених Држава" и захвалио предсједнику Бајдену и другим званичницима који су помогли да то буде могуће.

Палестинске дипломате су се жалиле да су САД дозволиле Израелу да уђе у програм, а да није испунио обавезе о једнаком третману за Американце палестинског поријекла. Групе за заштиту људских права су тврдиле да су се чак и током пробне фазе споразума о укидању виза неки Американци палестинског поријекла суочили са дискриминацијом и узнемиравањем израелских власти на аеродромима и контролним пунктовима.

- У вријеме када је америчка администрација више пута говорила да је њен циљ да Израел пружи исте могућности слободе, једнакости, просперитета и безбједности и Палестинцима и Израелцима, очекујемо да ће Бајденова администрација примијенити оно у шта вјерује, ради и обећава - наводи се у саопштењу палестинског министарства спољних послова.

Земље које желе да учествују у безвизном програму морају да испуне три кључна станарда. Израел је испунио два од тих стандарда у протекле двије године: низак проценат Израелаца чији захтјеви за визу су одбијени и мали проценат Израелаца који су прекорачили трајање визе. Израел се борио да испуни трећи, за реципроцитет који у суштини значи да сви грађани САД, укључујући оне палестинског поријекла морају бити третирани једнако када путују у или кроз Израел.

Осим захтјева реципроцитета, који оспоравају неке палестинско-америчке групе, одбијање Израела би значило да би земља поново морала да испуни америчке стандарде за ниске стопе одбијања захтева за визу и прекорачења виза.

Израел годинама није испуњавао те критеријуме, али су се бројке за двије тачке значајно смањиле дјелимично због ограничења путовања усљед пандемије вируса корона и едукативне кампање у Израелу коју су спонзорисале амбасада САД и израелска влада да обесхрабри Израелце са упитним квалификацијама за визе да се пријаве. Неки званичници су рекли да није јасно да ли би Израел био у стању да испуни те статистичке стандарде у наредној америчкој буџетској години.

Позивајући се на разлоге националне безбједности, Израел већ дуго има посебне услове за улазак и процесе скрининга за Американце палестинског поријекла. Многи су се жалили да су процедуре биле тешке и дискриминаторне. Американцима са палестинским боравишним документима за Западну обалу и Појас Газе углавном је забрањено коришћење израелског међународног аеродрома.

Умјесто тога, као и други Палестинци, били су приморани да путују кроз Јордан или Египат да би стигли до својих одредишта.

Како преноси ВОА, амерички званичници су нагласили да ће статус Израела у програму бити стално праћен и ако се уочи непоштовање одредби, безвизни режим може да буде укинут.

Али чак и прије него што је саопштење постало званично, америчко-арапски комитет за борбу против дискриминације саопштио је да је поднио савезну тужбу желећи да сприечи Израел да буде уврштен у програм.

Група наводи да су се, упркос тврдњама из САД, Американци палестинског поријекла и даље суочавали са дискриминацијом када су путовали у Израел.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана