Због блокаде српске робе људи се пет мјесеци боре да преживе

Срна
Због блокаде српске робе људи се пет мјесеци боре да преживе

БЕОГРАД - Министар унутрашње и спољне трговине Србије Томислав Момировић изјавио је да се, због петомјесечне блокаде српске робе, људи на Космету боре за преживљавање усљед несташице основних производа неопходних за живот - намирница и лијекова.

"Не причамо о уобичајеној роби, већ о основној роби потребној за преживљавање сваке породице. Они су изоловали ту средину, роба јако тешко долази, људи се боре за преживљавање на економском плану, а и на егзистенцијалном јер су под сталном претњом етничког чишћења месецима, а можда и годинама и време је да се та прича заустави", поручио је Момировић.

Он је нагласио да је блокада нанијела економску штету српским компанијама, али и условила кидање веза између Срба и Албанаца, што је најгоре.

"На тај начин премијер /самопроглашеног/ Косова Аљбин Курти кида везе Срба и Албанаца, јединствено тржиште, слободан проток људи и робе. Курти има деструктивну политику и месецима покушава да изазове сукоб. Не знам да ли то људи из Европе виде, сигурно виде. Морамо да зауставиму ту праксу", рекао је Момировић.

Помоћник директора Сектора за стратешке анализе у Привредној комори Србије /ПКС/ Бојан Станић изјавио је да ова блокада не штети само људима на Космету и Србији већ цијелом региону.

"Штета коју трпе фирме из Србије се процјењују на око 100 милиона евра. ПКС константно упозорава, не само владе у региону, него и колеге у Бриселу, да је политички ризик оно што највише угрожава пословни амбијент у земљи. Када погледамо и стране инвеститоре који овде долазе, они се највише интересују за политичку ситуацију у региону. Самим тим ова једнострана одлука Приштине апсолутно не може да се посматра рационално", рекао је Станић за "Косово онлајн".

Одлука о забрани уласка камиона са српским регистарским ознакама на Косово и Метохију на снази је од 14. јуна, а уведена је због хапшења полицајаца самопроглашеног Косова који су прешли на територију централне Србије.

Будући да су они пуштени, Приштина је у међувремену измијенила одлуку тако што је дозволила улазак камионима са српским таблицама. Проток робе је и даље забрањен.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана