Вучић: Влада ће укинути уговоре са Рио Тинтом,сматрам да је мораторијум бољи

Танјуг
Foto: Танјуг

БЕОГРАД - Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ да све указује на то да ће Влада Србије донијети одлуку да се укину сви уговори са Рио Тинтом, наводећи да он, у случају да студије буду добре, сматра да ће Србија пропустити велику шансу и да ће бити уништена будућност Крупња, Лознице и читавог Подрињског краја.

Вучић је на РТС казао да је више пута на ту тему разговарао са премијерком Аном Брнабић и додао да је суштина у томе да Србија мора да доноси рационалне одлуке и да политика није увек у подилажењу народу, већ мора да буде озбиљна и одговорна. Наводи да му је мучно да одговара људима који су довели Рио Тинто у Србију и који су мењали законе по жељи једне фирме, који су им формално то дали за џабе, а не зна се ко је илегално за то узео новац.

„Неко је донео закон 2006. године, нови закон у рударству који је цео направљен у корист Рио Тинта, прављен је за Рио Тинто и управо због тога и због начела континуитета од истражних права до права експлоатације они имају одређена права и потраживања према држави Србији“, казао је Вучић. Каже да су у Влади расположени да укину све уговоре и то упркос свим тим законима и кажу - „показаћемо целој Србији колико нас неозбиљност и неодговорност тих људи кошта“. „Рекао сам Ани Брнабић да нема право да то ради и немамо право да то радимо јер на крају крајева ми морамо да обезбедимо тај новац и на крају ће нас неки други одговорни људи питати зашто смо то радили и зашто смо подилазили народу јер није политика увек у подилажењу народу, мора да буде озбиљна и одговорна“, указује Вучић. На питање да ли Србија у случају прекидања свих уговора мора да плати Рио Тинту, Вучић каже да бисмо морали да идемо пред британске и америчке арбитраже, а они ће изаћи са податком колико су уложили, донеће закон донет 2006. године и рећи ће колика им је изгубљена добит.

„Претпостављам да ће Влада да донесе ту одлуку, а ја ћу рећи да мислим да је требало да се направи мораторијум и да се каже да је до краја године, али да сачекамо и сагледамо шта раде у Немачкој, шта се ради у свету, да не бисмо губили огроман новац и огромну шансу. Бићу једини који ово говори и намерно губи политичке поене јер нећу да се додворавам никоме и зато што говорим истину и зато што се понашам одговорно и зато што сматрам да је одговорност најважнија“, наводи. Наводећи да никада, сем на два званична састанка, никога из Рио Тинта није срео и видео, нити у кафани, нити у кући и да њему динара нису дали, да није богатији и нема рачун у иностранству, Вучић каже да је уверен да је неко новац узео за то и то илегално. Истиче да доказе нема, али да зна да се не могу добити истражна права и права на експлоатацију без динара.

На констатацију водитеља да има и оних који тврде да је он узео новац, Вучић је упитао од кога и за шта и указао на то да су Рио Тинту 2006. дата истражна права и обећање за право на експлоатацију. „Да ви некоме дате истражна права, а да држава не добије ниједан динар, да му мењате закон и дајете експлоатациона права на тацни јер не тражите тендерску понуду, мислите да је то могуће за џабе?“, упитао је. Пренио је да је 2001. године основана Рио Сава Еџплотатион, 2004. откривен јадарит, 2006. донијети нови закон о рударству, 2011. преко 50 инжењерских рјешења размотрено, 2011. нови закон о рударству и први пут уз њега долазе геолошка истраживања, 2017. су објављени минерални ресурси, потписан меморандум о разумевању са Владом Србије и донета одлука о изради просторног плана подручја посебне намене.

Како каже, Влада ће да укине просторни план, а 2018. године су урађена електромагнетна снимања из ваздуха, док су 2020. завршена геолошка истраживања, усвојен просторни план и пројекат је прешао у наредну фазу са одобрених додатних 200 милиона америчких долара, што чини укупно 400 милиона америчких долара уложених. Такође, 2021. године донет је нови закон о рударству, додао је Вучић. „Уверен сам да су им дали паре јер знам шта је могло без пара, а шта није. Да дате истражна права са правом експлоатације не може без пара“, истиче председник. Сматра да ће Влада укидањем свих уговора уништити будућност Лознице, Крупња, читавог Подриња. „Живеће нам тамо људи 20, 30 до 50 година, а све време ће нам се смањивати број људи који живи тамо и то драстично“, поручио је предсједник.

Александар Вучић изразио је уверење да учесници „еколошких протеста“, неће још дуго излазити на улице, јер ће влада поништити све везано за експлоатацију литијума у Србији. Гостујући на РТС-у, председник је синоћ казао да не критикује оне који на протесте долазе да траже решење за чистији ваздух „Ми тим људима верујемо, они живе боље и сада примећују еколошке проблеме, постављају питање квалитета живота“, приметио је предсједник На опаску водитеља да је сада еколлошка криза приметнија, Вучић каже да је срећан због тога. „Раније су људи бринули како да преживе, а ово је питање бољег квалитета живота. И ми радимо да им то обезбедимо. Уводимо гас, правимо гасоводе, платии смо одосумпоравање ТЕНТ-а...“, рекао је Вучић. Казао је да је прочитао да је један од демонстраната рекао да Србији не требају рудници. „Ја кажем у реду, али идите то реците народу у Бору, Колубари, Ресавичи ... да више неће радити“, навео је и додао да му не пада на памет да се било коме с тим у вези додворава и да подилази зарад политичких поена. Подсетио је да је влада прихватила све захтеве организатора еколошког протеста, али да се ипак испоставило да то није био довољан разлог да се склоне са улица.

„Видели сте да те протесте воде политичари, што је легално и легитимно, поготово уочи кампање за изборе...“, каже Вучић. Већина људи је, каже, незадовољна чистоћом ваздуха, али не жели да, како каже, буде слеп да после црвене и жуте заставе уводе зелену са бејзбол палицом. На констатацију да из тих протеста извлачи све најрадикалније и да у томе претерује, Вучић каже: „Не претерујем... Питао бих вас да сте прошли као онај тракториста на мосту у Шапцу. Наравно да већина људи није насилна и да има оних којима се то све гади“, каже председник и истиче да већина људи воли Србију, али да он прича о њиховим политичким представницима.

 

Није десила никаква грцка трагедија у енергетском систему

Александар Вучић изјавио је синоћ да је посљедња хаварија у електроенергетском систему - пожар на одлагачу на копу Тамнава Западно поље у РБ Колубара, била најтежа, али да се свуда у свијету дешавају испадања блокова и да се никаква „грчка трагедија“ није десила у Србији по том питању. Вучић је гостујући на РТС истакао да наша земљу, ипак, много боље стоји од других земаља и да Србија убедљиво најмање у региону увози струју, ако изузмемо Бугарску и Мађарску које имају нуклеарке. Предсједник је казао да то што се догађало у претходних месец дана у енергетском сектору више посматра као трагедију унутар власти, пошто жели да сви раде и боре се много више.

На питање како види критике Милорада Грчића, који је данас дао оставку на мјесто директора ЕПС-а, изнео на рачун ресорне министарке Зоране Михајловић, каже да Грчић њу сматра кривом за одлазак са те функције, док Михајловићева њих у ЕПС-у сматра недовољно стручним или послушним. Вучић је додао да су надлежни већ предузели или ће предузети поступке против одговорних за дешавања у енергетском сектору. Такође, истакао је да је увијек боље да се о свему разговара отворено и да свако изнесе аргументе, а да ће влада да донесе одлуке, као и да је то боље него да се ствари гурају под тепих. Истакао да је доста раније најављивао тешку енергетску ситауцију у Европи и да је знао да ће бити потребно за то више новца. Навео је да је, на пример, у Њемачкој струја поскупила као никад и да су цијене струје, гаса и лож уља експлодирале. Такође, додао је да за становништво у тој земљи цена струје била 150 евра по мегавату, а када је кренула криза између 10 и 25 евра и истакао да су у Немачкој трошкови за домаћинства за ту неману повећана на 1.704 евра мјесечно, док је почетком године то износило 1.160 евра, што је раст од око 47 одсто. Каже да се смејао када је видео да неко говори о енергетском колапсу у Србији.

„У Србији је јуче произведено 108.000 мегават сати, од тога 61.000 у термо, 40.000 хидро сектору и нешто мало из ветра и остало. Увозимо струју пошто имамо огромну потрошњу радним данима због индустрије, тако да је увоз око 13 или 13,5 одсто“. Додао је да Хрватска од априла иде на драстично повећање цијене свих енергената, а да је БиХ већ повећала. Вучић је нагласио да је важно што Србија има добре и стабилне јавне финансије и може да реагује у оваквим ситуацијама, с обзиром да држи под строгом контролом свој јавни дуг испод 60 одсто БДП-а, а који сада износи 57,1 одсто БДП-а. Навео је да је у Црној Гори јавни дуг 90 одсто БДП-а, у Словениији око 88 одсто, Француској преко 120, Италији преко 160, а Грчкој око 230 одсто БДП-а. Истакао је да ће инфлација у 2021. изнијети четири одсто и да је у децембру смањена и била 0,4 одсто, у односу на 0,9 одсто у новембру 2021. „То ће бити једна од најнижих инфлација у цијелој Европи, нижа чак него у Њемачкој“, нагласио је Вучић. Напоменуо је да би Србија, без обзира на хаварије у ЕПС-у, морала да увози дио струје. „Данас је искочио Г2 у Костолцу због цјевног система и биће 14. јануара поново у систему. Ту има 240 мегавата инсталисане снаге. Али, увијек се дешавају такве ствари. У Француској искочи 14 нуклеарки...“, рекао је Вучић. Каже да када је ријеч о Србији постоје субјективне одговорности, али и недовољне посвећености у унапређење цијелог енергетског система. Као позивитан примјер је истакао ЕМС који је, како је рекао, напредовао.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана