Волонтери из цијелог свијета учествују у обнови старопланинског села Топли До

Танјуг
Волонтери из цијелог свијета учествују у обнови старопланинског села Топли До

ПИРОТ- Десетак волонтера из свијета учествује ових дана, у оквиру Интернационалног волонтерског кампа, у обнови и уређењу најудаљенијег старопланинског села Топли До, подно највишег врха Старе планине Миџора.

Организатори кампа су организација Млади истраживачи Србије и удружења "Ја волим Топли До", које окупља велики број људи који живе широм Србије и у иностранству, а њихови коријени су из тог села, које је познато по томе да у околини има најмање 30 водопада.

Представница организације Млади истраживачи Србије Моника Гава казала је да су у Топлом Долу волонтери из Мексика, Турске, Шпаније, Чешке и Србије.

 "Циљ пројекта је да обновимо село, улепшамо га, а један од циљева је и да се волонтери упознају са традицијом, културом, храном овог дела Србије. Синоћ смо могли да пробамо старопланински сир и сви су одушевљени. Такође, гостопримство је изузетно. Чистили смо напуштену караулу некадашње ЈНА, корито реке, уредили један од вирова на коме се мештани купају у Топлодолској реци из које вода може да се пије, а уредили смо и једно светилиште, место са неколико крстова, где се мештани окупљају за сеоску славу. Направљен је потпорни зид и цело светилиште је очишћено и уређено", каже Гава.

Мексиканац Рикардо Данијел Контрерас казао је да је одушевљен свим што је видео, али и пробао у овом селу, посебно шљивовицом, која је потпуно различита од мексичке текиле, као и српском ракијом.

"Пробали смо пасуљ. Код мене у Мексику је пасуљ другачији, пробали смо пите, гибанице... шљивовица је најбоља", каже Контрерас.

Чехиња Рафа Бартуњева каже да је Топли До село са најљепшом природом коју је икада видјела.

"Вода може да се пије из реке, сир који праве је невероватан и заиста је јединствено искуство. Природа је потпуно нетакнута и велико је задовољство бити овде", каже Бартуњева.

Историчар Срђан Цветковић, поријеклом из Топлог Дола, покренуо је пре неколико година Удружење "Ја волим Топли До", са циљем да се то село отргне од нестајања.

"Оно што смо овог лета урадили јесте израда дигиталне разгледнице села. То су волонтерски урадили људи који су пореклом из Топлог Дола, а реч је о презентацији какву има мали број градова у Србији. Уз помоћ QР кодова може се направити виртуелна тура, упознати се са историјом села, културом. Овог викенда организујемо и фестивал слободних река и планина, а направили смо и спомен-бисту познатом индустријалцу, покретачу пиротске гумарске индустрије Димитрију Младеновићу, који је рођен у овом селу", каже Цветковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана