Влада предлаже мораторијум на издавање дозвола за оружје и измјену Кривичног законика

GS
Foto: Tanjug

Влада Србије донијела је најновије одлуке послије јучерашње трагедије у Основној школи "Владислав Рибникар", потврђено је Танјугу у Влади Србије. Најновијим одлукама Влада предлаже Мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја (одобрења за набавку оружја, оружних листова и др.), на две године. У року од три мјесеца мора бити завршена ревизија свих издатих дозвола за држање оружја.

Одлучено је да се у року од шест мјесеци заврши контрола како лица која имају дозволе држе оружје, а посебно контрола да ли су испуњени законски услови за безбједан смјештај и чување оружја, као и да ли се оружје чува одвојено од муниције и да ли је на адекватан начин спречен приступ оружју и муницији малољетницима и другим неовлашћеним лицима.

Контрола свих стрељана на територији Републике Србије да буде завршена у року од три мјесеца, у року од мјесец дана припремљени прописи о условима и начину коришћења стрељана, укључујући забрану приступа малољетним лицима.

Налаже се Министарству правде да у оквиру постојеће Радне групе за измјену Кривичног законика припреми измјене закона којима би се прописала кривичноправна одговорност за лица која омогуће малољетним и другим неовлашћеним лицима да дођу у посед ватреног оружја и која малолетна и друга неовлашћена лица обучавају да рукују ватреним оружјем.

Такође, Министарству правде се предлаже да размотри могућност измјена Кривичног законика како би се старосна граница за кривичноправну одговорност малолетних лица снизила са 14 на 12 година, уз поштовање међународних и европских стандарда.

Министарству просвјете и Министарству здравља налаже се да у сарадњи, у року од месец дана, припреме прописе којима ће се омогућити увођење обавезних тестова за наркотике у средњим школама и у основним школама за ученике седмог и осмог разреда.

Влада ће у року од 10 дана формирати Савјет за спречавање вршњачког насиља који ће, између осталог, обезбиједити организовање мобилних тимова за вршњачко насиље кроз протоколе између центара за социјални рад и других служби (образовне и здравствене установе, полиција) које би хитно реаговале на случајеве вршњачког насиља и у консултацијама са синдикатима просветних радника и удружењима родитеља ученика размотрити целисходност доношења мере забране употребе мобилних телефона у школама.

Министарству правде и Министарству информисања и телекомуникација налаже се да у сарадњи, у року од мјесец дана, размотре могућност пооштравања санкција за непоштовање прописаних обавеза пружалаца медијских услуга, укључујући интернет и друге електронске платформе као и друштвене мреже, у погледу забране програмских садржаја којим се истиче и подржава насиље, криминално и друго недозвољено понашање, емитовање сцена бруталног насиља и других садржаја који могу тешко да нашкоде физичком, менталном или моралном развоју малолетника.

Како је речено, Влада ће у року од десет дана формирати Радну групу за безбједност дјеце на интернету, која ће размотрити увођење мере забране приступа сајтовима (Даркнету и сл.) који садрже савјете како да се изврши убиство, набави дрога или ватрено оружје, преноси Ртс

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана