Весић: Истрага ће утврдити зашто надстрешница није била у плану реконструкције

Танјуг
Весић: Истрага ће утврдити зашто надстрешница није била у плану реконструкције

НОВИ САД - Због урушавања надстрешнице на Жељезничкој станици у Новом Саду у петак је погинуло 14 особа, а тешко повређено још три. Медији су објавили да су двије дјевојчице тешко повријеђене преминуле у болници.

Ресорни министар у Влади Србије Горан Весић каже да се истражује зашто надстрешница није била предмет реконструкције. Испитаћемо ко је утврдио да она није неопходна за реконструкцију, каже Весић.

Четрнаест особа је страдало, а три је тешко повређено, када се урушила надстрешница Железничке станице у Новом Саду.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић каже да је у Новом Саду дошло до тешке трагедије и да истрага о томе зашто надстрешница није реконструисана мора да се спроведе.

- Ово што се догодило је предмет истраге, у току је инспекцијиски надзор како се догодило да надстрешница падне. И утврдиће се то зашто надстрешница није била део плана реконстуркције и ко је утврдио да она није неопходна за реконструкцију - наводи Весић.

Истиче да су у пројекту реконструкције учествовали Саобраћајни институт ЦИП, који је урадио пројекат, затим Инфраструктура железнице Србије која је надлежна за станицу и кинески партнери.

- Идејно рјешење је пуштено у мају 2020. године, а идејни пројекат је усвојен у августу исте године. Сама грађевинска дозвола је издата у октобру 2021. У том процесу постоје они који процењују саму статику и они дају предлоге који пролазе стручну ревизију. Неко је на основу тога донио одлуку да та надстрешница у конструктивном смислу не буде предмет реконструкције - наглашава ресорни министар.

Наводи и да није било замене постојеће конструкције.

- Да се тада детаљно реконструисала и надстрешница, ово се не би догодило - каже Весић.

Весић: Испитаће се ланац одговорности

Ресорни министар понавља да ће се утврдити ланац одговорности за несрећу на Жељезничкој станици у Новом Саду.

- То ће управо истрага утврдити. Ко је био у ланцу, доносио одлуке, стављао своје печате и потписе на такве одлуке, имао обавезу да контролише и да ли је то радио. Животе је изгубило 14 људи и Више јавно тужилаштво има пуну подршку министарства да се спроведе истрага о томе како надстрешница која је изграђена 1964. године није била предмет реконструкције - тврди Весић.

На питање ко је на врху ланца одговорности и надлежан је за цјелокупан сектор, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре истиче да не може да пружи одговор.

- Чињеница је, када је завршена градња и када је станица пуштена у функцију, предата је Инфраструктури жељезнице Србије на даље управљање. Када је надзорно тијело утврдило да је станица урађена у складу са пројектом, предата је на употребу - сматра Весић.

Каже да је питање за струку зашто надстрешница није обухваћена реконструкцијом.

- То је питање за оне који су радили статику и пројекат. Они су ангажовани од стране Инфраструктуре железнице Србије, а плаћени су из кредита који је узела Републике Србије. Пројектант одговара својим лиценцама и печатом за оно што ради. Када се утврди одговорност, сасвим сигурно – ако се утврди да неко у самом ланцу пројектовања није урадио нешто што је требало да уради – осим одговорности изгубиће и лиценцу - закључује министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре  у Влади србије Горан Весић за РТС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана