У Београду служен парастос за свирепо убијене Србе у “Медачком џепу”

Srna
Foto: ssr.org

БЕОГРАД-У Цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос за 88 Срба свирепо убијених у хрватској акцији "Медачки џеп" 1993. године.

Парастосу, који је организовало Удружење породица несталих и погинулих лица у Крајини и Хрватској "Суза", присуствовале су породице и рођаци жртава, те представници других удружења Срба протјераних из Хрватске.

У агресији хрватске војске на српска подвелебитска села Дивосело, Читлук и Почитељ, смјештена јужно и југоисточно од Госпића у такозваном "Медачком џепу", која су се налазила у зони под заштитом УН, убијено је 88 Срба, од којих је било 17 жена и 26 цивила старијих од 60 година.

Хрватска војска је пљачкала, палила, рушила куће, тровала бунаре, убијала и масакрирала цивиле, војнике и милиционере.

Трагедија "Медачког џепа" одвијала се пред очима Унпрофора, који овај пут није био само пасивни посматрач, већ је активно учествовао у покушају да преузме контролу над овим подручјем и спријечи убијање преосталих људи и уништавање њихове имовине, што им је и успјело након тродневних борби са хрватском војском и полицијом.

Из Документационо-информационог центра "Веритас" истичу да у овој акцији рањеника уопште није било и да управо та чињеница, као и резултати прегледа тијела, односно начина на који су убијена - разбијене лобање, многобројне прострелне ране из непосредне близине, одсјечени дијелови тијела и слично, упућују на закључак да се радило о систематском убијању заробљених и рањених.

Сва три села су опљачкана, а затим сравњена са земљом по систему "спржене земље".

Комадант Унпрофора генерал Жан Кот је 19. септембра 1993. године, послије комплетног обиласка поменутих села, изјавио: "Нисам нашао знакова живота, ни људи, ни животиња, у неколико села кроз која смо данас прошли. Разарање је потпуно, систематско и намјерно".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана