Турски генерал Улуташ преузео команду Кфора на Косову и Метохији

Танјуг
Foto: Илустрација

ПРИШТИНА- Турски генерал-мајор Озкан Улуташ ступио је данас на дужност као 28. командант Кфора, преузимајући тако управљање том међународном мировном мисијом од свог италијанског колеге Анђела Микелеа Ристуће.

Примопредаја дужности обављена је око 11 сати у главном штабу Кфора у Приштини, а на свечаној церемонији Улуташ се захвалио на указаном повјерењу, поручивши да је свјестан одговорности коју та функција носи.

"Данас након 24. година пута који је почео јуна 1999. поносан сам што преузимам дужност као први турски официр на челу мисије", рекао је Улуташ у свом поздравном говору и додао да ће уложити сво своје знање и искуство како би јединица Кфора наставила са радом на исти начин као и у протекле 24. године.

Одлазећи командант Ристућа захвалио се због повјерења које му је указано и прилици да води команду Кфора током протеклих годину дана.

Ристућа се током говора дотакао и изазова са којима се суочио током мандата и нагласио да се мисија Кфора током протеклих годину дана суочавала са пермаментним кризним менаџментом.

Ристућа је рекао да само политички договор може обезбиједити дуготрајни мир, за који је истакао је да једино право рјешавање кризе на КиМ.

"Вјерујем у мудрост страна да у дијалогу дођу до рјешења које ће допринијети да сви људи у региону уживају у миру и просеритету", закључио је Ристућа.

Примопредаји дужности присуствовао је и командант Команде здружених снага НАТО-а из Напуља адмирал Стјуарт Манч који је током говора подсјетио да је мандант Кфора да обезбиједи сигурно и безбиједно окружење за кретање свих грађана на Косову и Метохији у складу са резолуцијом 1244 СБ УН-а.

            Говорећи о генералу Улуташу Манч је истакао да команду Кфора сада преузима искусни официр који је током каријере командовао је на свим нивоима од вода до бригаде.

            Преузимањем команде Улуташ је постао први турски генерал на челу Кфора од како је 1999. године, након 78. дана бомбардовања СР Југославије, та мировна мисија стигла на КиМ на основу резолуције 1244 Савјета безбједности Уједињених нација и Војно-техничког споразума из Куманова, а предводиће око 4.500 војника Кфора, међу којима је око 600 турских војника.

            Он је средњу војну школу завршио 1985. године, а четири године касније је дипломирао на Војној Академији као официр оклопних јединица.

            Од 2012-2014. године обављао је функцију замјеника команданта Гарнизона 28. механизоване пешадијске бригаре.

            У периоду од 2014-2015. године налазио се на позицији директора Центра за војноисторијске студије у Анкари, а од 2015-2017. године обављао је функцију замјеника команданда сектора, здружене команде НАТО у Нортфолку САД .

Од 2017-2021. године службовао је као главнокомандујећи НАТО снага за брзо реаговање у Турској.

            Команду мисијом Кфора преузеће са позиције Директора за стратегију Генералштаба Турске војске, на којој се налазио од 2021. године.

            Професионално се усавршавао и у Кини, гдје је стекао знање о безбједносном окружењу Азије и Пацифика.

            Добитник је више различитих награда и признања, за обуку, образовање и оперативна

искуства, међу којима се истиче медаља за специјалне службе УН-а.

            Поседује докторат из војне историје, на тему односа Турске и НАТО.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана