Тиодоровић: Нећемо ићи на затварање

Танјуг
Foto: Архива

БЕОГРАД- Епидемиолог др Бранислав Тиодоровић изјавио је данас да неће бити уведена мјера закључавања у циљу сузбијања ширења епидемије вируса корона.

"Сутра заседа Кризни штаб, прва тема је процена епидемиолошке ситуације. Ипак, мислим да овог тренутка нећемо моћи да идемо, нити је то оправдано у целини, са неким затварањем као што је у Великој Британији, Француској, Италији, Мађарској, јер смо ипак у много бољој ситуацији", рекао је Тиодоровић за ТВ Прва.

Према његовим ријечима, закључавање никада није посебно добро рјешење.

Тиодоровић је подсјетио да су људи из струке скретали пажњу још у септембру да ће новембар и децембар бити тешки, што очигледно један мали број људи који прави велике проблеме није прихватио на одговарајући начин.

Према његовим ријечима, за сада нема разлога нити оправдања да би се увео полицијски час или ванредно стање, јер би се тиме само довело до већих тензија и до неодговорног одговора оних који су у мањини, али се понашају себично и несолидарно.

"Иако је потпуно јасно да је требало да се затворе сви сплавови, ноћни клубови, пре свега у Београду, за које су постојали снимци и документација, али свој део није урадио онај ко је требало. То није здравствени систем, који сада трпи велики притисак, него они који су требало да спроводе мере", рекао је Тиодоровић.

Како каже, ситуација је сада нешто боља у југоисточној Србији, од сјевера, запада, и поготово Београда.

Ипак, додаје да и на југу сада има 50 одсто више првих прегледа у ковид амбуланата, што значи да људи сада имају већу потребу да се јављају због тегоба.

На југу је посебно лоше у Прешеву и Бујановцу.

"Врањска бања која се до сада одлично борила, вероватно ће сада бити под векиким притиском", рекао је Тиодоровић.

Он је рекао да се у цијелој Србији биљежи велико повећање броја позитивно тестираних, као и да се тестирање врши у већем обиму него раније, што, каже, треба наставити, па чак и повећати.

Тидоровић је додао да је забиљежена и промјена у узрасту заражених, односно да су раније већина њих, 60-67 одсто били узраста између 20 и 40 година, а сада је више радно активног становништва.

"Није у питању да ли је неко послушан, него да ли је одговоран и није питање демократије него цивилизације. Апелујем на све да не дођемо у ситуацију, да примењујемо најстроже мере, као друге земље, а не морамо да дођемо у ту ситуацију", рекао је Тиодоровић.

На питање када ћемо моћи да одахнемо, Тиодоровић је рекао да се "пик" може очекивати половином новембра.

"Тада ћемо, ако све буде под контролом и ако превагну самосвени и дисциплиновани грађани, имати контролисану ситуацију, да иза половине новембра почнемо да спуштамо криву, да се здравствени систем избори", рекао је Тиодоровић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана