Танасић: Млади свој рјечник свели на хиљаду ријечи

Г.С.
Танасић: Млади свој рјечник свели на хиљаду ријечи

БЕОГРАД - Предсједник Одбора за стандардизацију српског језика Срето Танасић је рекао Срни да у Србији још постоји "повелики број грађана" без осмогодишње школе, те указао на осиромашење српског језика и опасност од употребе посрбљених енглеских ријечи међу младим генерацијама које су свој рјечник свеле на хиљаду ријечи и лоше говоре српски.

 

 

"Знамо да имамо још увек повелики број грађана у Србији који немају завршену осмогодишњу школу, имамо још већи број који имају само осмогодишњу школу, а тако је и у Републици Српској", рекао је Танасић поводом Међународног дана писмености.

Он је рекао да, када се говори о писмености српског народа било гдје, мора се имати у виду структура становника, међу којима још има оних којима је у младим данима стандард био да имају четири разреда основне школе или осмогодишњу школу, а то није мали број.

"Међутим, проблем је што и међу младима имамо и оних који имају само осмогодишњу школу, а понеко чак ни то. И то је оно чиме друштво треба да се забави", истакао је Танасић.

Танасић је, са друге стране, нагласио чињеницу да и међу људима који имају и средњу школу, па и завршене факултете, постоји велики број оних који слабо владају српским језиком, те истакао да није довољна само брига о учењу српског језика, него и о његовом квалитетном учењу и добром владању српским језиком.

Он је рекао да због економских и друштвених околности људи мисле да само добрим владањем енглеског језика могу себи обезбиједити будућност, али да је за све грађане важно владање матерњим језиком, јер већина обавља послове служећи се српским језиком.

ускоро ће се моћи размишљати о побољшању статуса српског језика у црној гори

Танасић мисли да ће се ускоро моћи размишљати и о поправљању статуса српског језика у Црној Гори, који је и према попису, уз све могуће притиске, ипак био већински језик у тој земљи.

Данас, 8. септембра, широм свијета се обиљежава Међународни дан писмености, што је датум који је још 1966. године утврдио Унеско.

Циљ је да се сваке године међународна заједница подсјети на статус писмености и образовања одраслих на глобалном нивоу, односно да се упозори на проблем неписмености, који још постоји у великом дијелу свијета.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана