Тачи, од униформе ОВК, преко предсједничке фотеље, до суда?

Танјуг
Тачи, од униформе ОВК, преко предсједничке фотеље, до суда?

БЕОГРАД - Хашим Тачи, против којег је Специјализовано тужилаштво Косова данас подигло оптужницу, пред судом би могао да се нађе више од двије деценије од злочина за које се терети.

Тачи, тренутно предсједник самопроглашеног Косова, насталог и на злочинима његове тзв. ОВК, у посљедње вријеме је чак подигао аспирације и актуелизовао "идеју" припајања Прешевске долине тзв. Косову.

Он је током сукоба на Косову и Метохију ''90-их година био један од лидера тзв. Ослободилачке војске Косова (ОВК).

Послије завршетка основних студија на Филозофском факултету у Приштини школовање је наставио на Универзитету у Цириху, и тамо се, према доступним подацима на интернету, придружио политичкој емиграцији косовских Албанаца, те основао организацију Народни покрет Косова.

Вјерује се да је ова организација формирала тзв. Ослободилачку војску Косова.

Почетком 1993. године Тачи је постао члан ужег круга руководства тзв. Ослободилачке војске Косова, а његове активности су се сводиле на наоружавање косовских Албанаца у тадашњој АП Косово и Метохија.

Био је командант Оперативне зоне ОВК у Малишеву, те члан Дреничке групе коју је основао Адем Јашари, а учествовао је у различитим нападима на полицију на Космету тих година.

Окружни суд у Приштини га је у одсуству осудио на 10 година затвора, због терористичких активности које је спроводила ОВК, слиједеће године расписана је потјерница за њим, а 2003. године проширена је због сумње на почињење геноцида.

Упркос томе, Тачи је 1999. године био дио преговарачког тима косовских Албанаца током преговора у Рамбујеу, а западне дипломате су га доживљавале као „једини глас разума" унутар ОВК, јер је показао спремност да се прихвати аутономија Косова унутар Србије, за разлику од осталих побуњеничких вођа који су одбацили сваки приједлог који није подразумијевао независност.

Према појединим тврдњама, које, због недостатка доказа нису никада прерасле у кривичне пријаве, Тачи је дубоко повезан не само са ратним злочинима, већ и низом криминалним радњи.

Тако је, у вријеме када је био вођа ОВК "Вашингтон пост"објавио текст у коме се наводи да се „ОВК финансира новцем стеченим кријумчарењем хероина и кокаина у западну Европу".

Од 1994. до 1999. године је био политички лидер ОВК, а након тога постао предсједник ДПК.

ДПК је, 2001. године претрпијела велики пораз на првим самосталним изборима, а страни аналитичари су овај пораз протумачили као посљедицу раскола између политичких лидера и врха криминалних организација насталих из руководства бившег ОВК.

Према тајном извјештају Њемачке обавештајне агенције (БНД) који је касније објављен, данашњи политички лидери Хашим Тачи и Рамуш Харадинај су упелтени у организовани криминал не само на Косову, него на ширем подручју Југоисточне Европе.

У том извјештају БДН је навео Тачија као главног руководиоца криминалне мреже која дјелује широм Косова.

У извјештају који је 15. децембра 2010. године Дик Марти доставио Савјету Европе наводи се да је Тачи био лидер Дреничке групе, која је вадила органе српским заробљеницима и продавала их на црном тржишту.

Би-Би-Си је након тога објавио да су дошли у посјед нацрта документа Савјета Европе у коме је Тачијево име поменуто чак 27 пута. Према њиховим извјештајима бивши команданти ОВК, укључујући и Тачија, сумњиче се за озбиљна кршења људских права, између осталог, трговину дрогом и људским органима.

Ипак, Дик Марти се 2011. године оградио од свега што су медији објавили, те изјавио да његов извјештај никада није директно укључивао Хашима Тачија.

Тачијева ДПК је на изборима 2007. године освојила убједљиву побједу, да би већ слиједеће године Косово једнострано независност од Србије, а Тачи посао први премијер самопроглашене државе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана