Ступар: Обавезни војни рок кључ за одбрану неутралности
БЕОГРАД – Генерал Милорад Ступар изјавио је данас да је одлука државних и војних органа Србије да је наша држава војно неутрална, као и да је главни услов војне неутралности и њеног признања код других међународних актера обавезни војни рок.
Ступар је за Танјуг рекао да су Србија и српски народ и даље под тзв. вишедимензионалном агресијом, односно хибридним ратом који је настављен послије НАТО агресије 1999. године, а да је војска гарант војне неутралности.
„Да бисте били војно неутрални, ви требате да будете моћни и да имате такав систем одбране да вас други признају као војно неутралне. Значи да вас признају НАТО савез, Америка, Русија, да сте војно способни и да можете бити војно неутрални. Та војна неутралност почива на концепту тоталне одбране. Концепт тоталне одбране подразумијева да сви субјекти у друштву, од предсједника државе до обичног грађанина, имају право и обавезу да бране ову земљу и да се обучавају да је бране. Тај концепт тоталне одбране има темељ на обавезном служењу војног рока,“ објаснио је Ступар.
Он је додао да слобода коју млади данас уживају у демократском друштву, уколико се не брани, може да буде отета.
Ступар је навео да треба правити разлику између обуке јединица и обуке појединца.
„Када кажемо 75 дана, наш грађанин има 30 дана индивидуалне обуке, гдје од регрута постаје војник. Током других 30 дана се обучава за специјалност, односно радно мјесто, док се у посљедњих 15 дана обучавају за основне јединице одјељења,“ објаснио је Ступар.
Он је додао да ће се сваке године након одслуженог рока вршити вјежба у трајању од 15 дана - тзв. пасивна резерва.
Професор безбједносних наука Мирослав Бјеговић рекао је да су млади у Србији способни за служење војног рока, али да је њима осјећај био „загубљен“ када је замрзнута одлука о обавезном служењу војног рока 2011. године.
„Оно што је сигурно је да сваки млад човјек из Србије осјећа у себи тај исконски дио да се на неки начин одужи својој држави, свом народу и да кроз тај дио обуке, који ће, како је већ речено, трајати 75 дана, стекне оно што је у цивилству апсолутно немогуће,“ рекао је Бјеговић за Танјуг.
Он је додао да не треба имати било какву врсту заблуде да младе генерације у Србији не осјећају у себи „тај понос и жељу“ да се нађу у таквим редовима.
„Од септембра сљедеће године, када је планирана прва генерација наших регрута да се нађе на обуци, то јест у касарнама, чућемо њихове праве утиске. Мислим да је то само понос свима нама, па и онима који смо родитељи, да се наша дјеца нађу у нашем српском строју,“ истакао је Бјеговић.
На питање шта ће бити са онима који студирају и са онима који су запослени, а спадају у групу која треба да служи обавезни војни рок, Бјеговић је рекао да сви они који се налазе у радном односу по самом добијању позива, тај радни однос ће бити замрзнут и они ће бити упућени на одслужење војног рока од 75 дана.
Студенти ће по завршетку студија добити позив за служење војног рока, додао је он.
Бјеговић је навео да би цивилно служење војске требало да подразумијева само служење без наоружања и без обуке са наоружањем.
„Осталe радње, као што су припремање оброка, припремање хране, које подразумијевају цивилно служење, обуку у кризним ситуацијама, противпожарну обуку – све је то дио гдје војска или млади регрути могу и треба да науче. Биће тамо извршена добра и здрава прерасподјела, гдје је сваки регрут кључан у заједничком систему концепта одбране и наравно да се и о томе води рачуна,“ истакао је професор безбједносних наука.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.