Стратегија Приштине против тероризма циља на сјевер КиМ

Танјуг
Стратегија Приштине против тероризма циља на сјевер КиМ

ПРИШТИНА - Влада привремених приштинских институција је, у нацрту нове стратегије за спречавање и борбу против тероризма у наредних пет година, идентификовала групе, организације и покрете који наводно промовишу сепаратизам, а који су углавном усмјерени, како се наводи, на сјевер Космета са српском већином.

Према том документу, те организације повремено, како се тврди, "користе насиље за постизање политичких циљева и изазивање  међунационалних инцидената", објавила је данас "Коха".

У документу, који је сачинило министарство унутрашњих послова привремених приштинских институција, истиче се да наведене групе, покрети и организације имају за циљ "дестабилизацију безбједносне ситуације и демократског поретка".

У документу се истиче да, "упркос напретку" који је постигнут у међуетничким односима Срба и Албанаца на самопроглашеном Косову, и даље постоје тензије и да су групе, организације и покрети који наводно промовишу сепаратизам углавном усмјерени на сјевер, али са, како се наводи, тенденцијом ширења и на друге регионе.

Представници цивилног друштва, који су учествовали у расправама о овој стратегији, оцијенили су да је у порасту десничарски екстремизам.

Иако се у стратегији не помињу имена, представници привремених приштинских институција су у неким случајевима идентификовали организације за које се сумња, како је пренијела „Коха“, да су се "инфилтрирале на сјевер" са већинским српским становништвом током периода када су биле постављене барикаде.

„Коха“ подсјећа да предсједница привремених институција у Приштини Вјоса Османи тврди да плаћеници руске паравојне организације "Вагнер" сарађују са, како је навела, "српским паравојним формацијама" у шверцу оружја и војних униформи.

Још једна пријетња која се помиње у стратегији су исламистичке идеологије које се шире на тзв. Косову са Блиског истока.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана