Србија: Због прања новца ухапшено 8 људи, присвојили 500 милиона динара

Танјуг
Foto: илустрација

БЕОГРАД - Због сумње да су неовлашћеним кредитирањем грађана противправно присвојиле 500 милиона динара, припадници Управе криминалистичке полиције су у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву ухапсили осам особа, саопштено је из Министарства унутрашњих послова.

У наставку акције "Гнев", ухапшени су С. Н. (63), П. С. (75), К. В. (62), С. А. (62) и В. Д. (40), који се сумњиче да су починили кривично дјело прање новца, М. Д. (67), осумњичен за прање новца у помагању, као и М. Ð. (49) и Д. Б. (45), који се терете за кривична дјела из члана 136. Закона о банкама - зеленаштво и прање новца.

У саопштењу се наводи да ће кривичном пријавом бити обухваћене још три особе, од којих се за две интензивно трага, док је трећа одраније у притвору.

Министар унутрашњих послова Александар Вулин, по чијем наређењу је по први пут у Србији спроведена оваква свеобухватна акција усмјерена на сузбијање зеленашења, истакао је да је полиција одлучна да се обрачуна са свима који уништавају животе наших грађана и да ће Србију очистити од зеленаша.

"Зеленаши као и нарко-дилери уништавају породице, зато су они моја мета. У Србији неће бити места за оне који зарађују на туђој несрећи. Нико нема право да злоупотребљава нечије тешко стање, на туђој муци да профитира, насиљем уништава живот и будућност", истакао је Вулин.

Додао је да Србија неће дозволити и допустити да њени грађани буду жртве зеленаша и да је полиција ту да заштити сваког свог суграђанина.

Вулин је нагласио да ће ова акција бити трајног карактера и поручио да ће се сви који се баве зеленашењем наћи на удару закона.

Навео је да су њихове жртве управо људи који новац позајмљују да би решили неки велики проблем који их тишти и мучи.

"Ти људи ће увек имати заштиту у својој држави“, поручио је министар Вулин.

Осумњичени се терете да су дуже вријеме позајмљивали грађанима новац уз високу камату и обезбјеђивали се уписом залога над непокретностима.

Они су потом, како се сумња, сачињавали уговоре о зајму, као и признанице које су овјеравали код одабраних јавних биљежника и адвоката, да би касније у случају невраћања зајмова, овјерена документа употребљавали у различитим поступцима како би постали власници заложених непокретности.

Сумња се да су тако стекли велики број непокретности, а власници станова и кућа постали су и на основу лажних купопродајних уговора са оштећенима.

Осумњичени се терете да су новац стечен наплатом високих камата, као и располагањем преузетих непокретности, пласирали кроз нове зајмове, али и кроз различите видове инвестирања и стекли противправну имовинску корист од више од 500 милиона динара.

Претресом станова и других просторија које користе осумњичени привремено је одузета имовина вриједна око 407.300 евра, око 4 кг и 21 кг сребрног накита, два ручна сата и седам умјетничких слика.

Наредбама надлежних тужилаштава забрањено им је располагање новчаним средствима на девизним и динарским рачунима као и некретнинама а вриједност привремено одузете имовине у претресима и имовине на коју је стављена забрана располагања износи око пет милиона евра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана