Срби затекли срушене споменике и запуштено гробље у јужном дијелу Митровице

Танјуг, Срна
Срби затекли срушене споменике и запуштено гробље у јужном дијелу Митровице

СJЕВЕРНА МИТРОВИЦА - Срби из Сјеверне Митровице, који су данас успјели да дођу до гробља у јужном, албанском дијелу града, затекли су срушене споменике и запуштено гробље.

Неколико стотина Срба из Сјеверне Митровице искористило је јутрос ријетку прилику да се на дан Митровданских задушница поклоне сенима својих најмилијих на гробљу у Јужној Митровици.

Међутим, многи нису успјели да пронађу гробове својих предака јер су споменици поломљени до непрепознатљивости, а гробна мјеста зарасла у дубок коров и трње, преноси Косово онлајн.

-Немам речи којима бих описала сву тугу коју осећам у срцу. Најпре не можемо да дођемо кад желимо да запалимо свеће и обиђемо гробове, а и кад нам то омогуће за Задушнице, дочека нас овакав тужан призор. Да ли игде у свету има да неком сметају гробови и надгробни споменици, да им сметају мртви. И поред тога што је тешко, ми ћемо увек долазити док год то буде могуће - рекла је тужним гласом старија госпођа док рукама уклања траву и коров са гроба свог покојног супруга.

Ову тужну слику коју годинама затичу на овом мјесту, на којем су се Срби сахрањивали до 1999. године, описују најчешће ријечима туга, срамота, вандализам.
Mалобројни Срби данас су, на Митровске задушнице, изашли и на приштинско гробље, те су овом приликом позвали сународнике да не заборављају своје претке, да њихови гробови не зарасту у коров.
Опијело је у присуству двадесетак Срба служио приштински прота Станиша Арсић, који је позвао све православце, који су поријеклом из Приштине, да не дозволе да гробље зарасте у коров и да у заборав оду Срби чији посмртни остаци почивају на највећем православном гробљу на Косову и Метохији.
Он је апеловао да расељени, као и Срби који живе у Приштини и околним српским селима чији су преци сахрањени на приштинском гробљу, три пута у години дођу у град у којем су рођени, крштени и вјенчани, да се помоле Богу у Цркви Светог Николе и прислуже свијеће својим прецима.
Арсић је рекао Срни да, ма колико се појединци предвођени њиме трудили да гробље одржавају и штите од пропадања, за деценију-двије на гробљу неће моћи да буде пронађен надгробни споменик.
-Све зараста у трње и коров. Наследници не долазе и чини ми се, ма колико то у овом тренутку било ризично изаћи на гробље, проблем је у њима, у њиховој свести и схватању да уколико нестане гробље, нестаће сваки траг Срба у главном граду покрајине - рекао је прота Арсић.
Слађана Вукадиновић, која је прије два мјесеца подигла споменик оцу Томиславу, тужна је, каже, што данас, на Митровске задушнице, уз њу нема ко да прислужи свијећу на споменику њеног оца.
-Тужна сам што ми се чини да ће од задушница до задушница све мање бити нас који излазимо на гробље и палимо свеће. Чини ми се да дижемо руке од себе и да препуштамо Приштину Албанцима - рекла је Вукадиновићева Срни.
Она је позвала родбину, пријатеље и вршњаке да бар о задушницама изађу на гробље и прислуже свијеће.
Излазак двадесетак Срба на приштинско гробље нису обезбјеђивали припадници Косовске полицијске службе, а трећу годину заредом није било организованог изласка.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана