Шокантни наводи инжењера са станице: Умјесто бетона "згужвани цементни џакови"
НОВИ САД - Инжењер геологије Зоран Ђајић, који је до марта 2023. године радио на реконструкцији зграде Жељезничке станице у Новом Саду, тврди да су на надстрешници извођени радови те да изјаве из Владе Србије нису тачне.
Ђајић наводи да је слао бројне дописе у којима је упозоравао да се мраморне плоче с плафина зграде морају скинути како би се провјерило стање испод њих, али на те дописе није добио одговор.
"На једној од фотографија које је приложио у свом извјештају види се да је иза једне плоче присутан бетон, док на другом дијелу бетона нема – умјесто тога налазе се "згужвани цементни џакови" који су кориштени како би се мање бетона употријебило
Ђајић је радио као консултант саобраћајног института ЦИП током пројекта реконструкције зграде Жељезничке станице.
"Мислим да су одговори јасни. Нема разлога за чекање. Прво, није истина да на надстрешници није било радова. У првој фази рађена је репарација керамике на плафону, а у другој фази током реконструкције фасаде сам у марту 2023. послао извјештај извођачима у којем сам захтијевао да се скину мраморне плоче, провјери подлога и поставе нове плоче, како је било предвиђено пројектом," казао је Ђајић за Н1 Србија.
Утези који подржавају надстрешницу, објашњава он, јесу сајле које се спуштају с кровне конструкције како би додатно осигурали конзолу надстрешнице.
"Конзола је причвршћена за зграду, а терет надстрешнице носе утези прикључени на врх зграде. Да су плоче тада скинуте, вјероватно би се примијетило да подлога није одговарајућа, а можда и да су утези кородирали," рекао је Ђајић.
Геолог истиче да не зна у каквом је стању сада, али "чињеница је да дио није урађен и извођач је одлучио само префарбати плоче које је требало замијенити".
"Требало је репарирати подлогу тих плоча. Тврдити да на надстрешници није било радова није тачно, јер је она касније покривена стаклом," додао је он. Ко је одлучио све то прекрити и на који начин, Ђајић не зна, али истиче да је "прије тога морала бити провјерена носивост утега, статика и укупна стабилност надстрешнице."
Ђајић је био званични надзор за камене радове до јуна 2023. када му је истекао уговор. Радови који су услиједили били су под надзором других, али, како каже, "познато је ко је био извођач и које су фирме носиле посао, а такођер је одговоран и бивши министар Томислав Момировић, као и садашњи министар који мора преузети одговорност и дати оставку."
Ђајић каже да је изашао у јавност јер осјећа одговорност за трагедију која се десила.
"Стално размишљам – да су те плоче уклоњене, можда би се открило у каквом су стању утези. Писао сам препоруке и слао извјештаје на двадесет адреса, а у једном од извјештаја из фебруара 2023. јасно је наведено да се плоче морају скинути", казао је Ђајић.
На питање је ли добио одговор на своје дописе, одговорио је да није.
"Нико није одговорио. Тражио сам више пута да се плоче скину. Остали дијелови фасаде и подови су урађени према пројекту и мојим извјештајима, али тај дио нико није хтио урадити. Само су га офарбали пред посјете високих званичника", додао је Ђајић
Закључио је да је немогуће реконструисати овако велики објекат без уређења свих његових дијелова.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.