Служен парастос Србима убијеним у „Бљеску“: 27 година неправде

Срна
Служен парастос Србима убијеним у „Бљеску“: 27 година неправде

БЕОГРАД - У цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос за Србе страдале на данашњи дан прије 27 година у злочиначкој акцији хрватске војске "Бљесак" на Западну Славонију.

Предсједник Удружења "Завичај" Ненад Аврамовић рекао је да је, осим осјећаја туге код прогнаних и породица убијених, најприсутнији осјећај дубоке неправде јер нико није одговарао за те злочине, али и поноса јер се далеко од Западне Славоније рађају неки нови Крајишници.

-Рађају се нове генерације и Крајишника и Западнославонаца, који су јако успјешни. Нема ни једне области у свијету гдје немате Крајишника. То нам даје снагу да не заборавимо ко смо, шта смо и одакле смо - рекао је Аврамовић.

Аврамовић се захвалио Србији и Републици Српској што су културу сјећања подигле на виши ниво и што жртве "Бљеска" неће бити заборављене, што би, како је рекао, значило да су по други пут страдале.

-Важно је да не заборавимо да је однос снага у тој акцији био 4.000 српских бораца у односу на 16.000 бојовника који су јуришали уз подршку НАТО пакта. Да су српску нејач напали из више праваца, а да их је јордански контигент УН једноставно пустио да прођу - рекао је Аврамовић.

Он је нагласио да се не смије заборавити ни да су колоне избјеглица гранатиране из авиона и да би број жртва био неупоредиво већи да авијација Републике Српске није срушила авион којим је управљао Рудолф Перишин.

Мира Грујић, која је у "Бљеску" изгубила оца Ђорђа, каже да сјећања на то првомајско јутро од прије 27 година не блиједе, а да је посебно болно што се за великим бројем убијених и несталих Срба из Западне Славоније и даље трага.

Грујићева је рекла да су Хрвати прогнали Србе, али да им је остала пуста и необрађена земља.

Након парастоса положени су вијенци на споменик страдалим у Ташмајданском парку.

Данас се навршило 27 година од када су Оружане снаге Хрватске у акцији "Бљесак" са подручја Западне Славоније, која се тада налазила у саставу Републике Српске Крајине и под заштитом УН, протјерале 15.000 Срба, док су 283 особе убијене или се воде као нестале, међу којима 58 жена и осморо дјеце до 14 година.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана