Шарић испитивао свjедока сарадника који га терети

Танјуг
Foto: republika.rs

БЕОГРАД- Дарко Шарић оптужен за организовање криминалне групе за кријумчарење кокаина 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у Западну Европу испитивао је данас лично Небојшу Јоксовића, јединог свjедока сарадника који га терети у судском процесу.

Шарићева питања тицала су се махом Јоксовићевих финансија и његовог учешћа у криминалној групи.

На питање да објасни своје тврдње да је он (Шарић) финансирао набавке кокаина, Јоксовић је одговорио да је све чуо из приче, и да никада није видио да је Шарић некоме дао новац или куповао.

Јоксовић је објаснио да себе није доживљавао као члана организоване групе и да му Шарић никада није дао неки задатак.

Шарића је даље занимало да му, пошто оптужује њега, убијеног , Драгана Дудића Фица и човјека који је ослобођен да су финансирали куповину дроге, како су то урадили.

"Чуо сам само из Шарићеве приче, као и да су неки новац носили око струка када су летели авионом".

Након тога Шарић га је испитивао о финансијама, на његово питање да ли сам ти икада давао новац и финансирао те, свједок сарадник је одговорио "небитно".

Шарић тврди да је финансирао Јоксовића, након чега је као доказ извадио папир на ком су пописана дуговања од четири милиона и 140.000 евра Јоксовића према Шарићу, а која је Јоксовић потписао.

Такође, Шарић је навео и некретнине које посједује Јоксовић и питао га одакле му новац за њих на шта му је он одговорио "из посла".

"То је све урадио да би му тужилац вратио моју имовину" рекао је Шарић и поновио да је он финансирао Јоксовића, који је присвојио његову имовину након добијања статуса свједока сарадника.

Током данашњег испитивања Шарић је подсјетио свједока сарадника да је у уторак пред судом изјавио да су били блиски као браћа и да и дан данас гаји неке емоције према њему, на шта је Јоксовић одговорио потврдно, а Шарић се надовезао и рекао : "Не мораш да се устручаваш, гајим и ја према теби".

Суђење је потом одложено за сутра због изостанка свједока-сарадника Драшка Вуковића, који је, како је судија навео, отишао да се тестира јер сумња да има ковид, па ће се сутра одлучити о наставку суђења уколико се испостави да је Вукотић позитиван.

На почетку суђења један од окривљених Борислав Туњић прво је затражио вјештачење урачунљивости свједока сарадника Небојше Јоксовића, а након што је суд одбио његов предлог, затражио је изужеће председника већа и змаеника тужиоца, који је такође одбачено након краће паузе.

Јоксовић и Вуковић свједоче први пут јавно на претресу, у овом другостепеном поступку пред Апелационим судом, пошто су до сада током два првостепена суђења пред Специјалним судом исказе давали иза затворених врата.

Шарићу је 24. децембра ово веће укинуло притвор и одредило кућни притвор уз електронски надзор, што је такође била једна од примедби тужиоца.

Он је четири и по године био у бјекству, а предао се домаћим правосудним органима у марту 2014. године од када је до 24. децембра 2021. био у притвору.

Иначе, претрес пред Апелационим судом се одржава пошто је овај суд након поновног разматрања жалби у новембру прошле године, одлучио да отвори претрес и сам изведе кључне доказе, након чега ће донети нову правоснажну пресуду.

Прву правоснажну пресуду из октобра 2020. године је сљедећег маја Врховни касациони суд укинуо по ванредном правном леку и наложио да се поново разматрају жалбе на првостепену пресуду Специјалног суда из 2018. године којом је Шарић осуђен на 15 година затвора због шверца кокаина током 2008. и 2009. године.

Након овог јавног дела претреса биће донета нова другостепена пресуда која ће накнадно бити објављена писаним путем.

Апелациони суд сада може првостепену пресуду да потврди у целости, да је преиначи у целости или у неким деловима или у висини казни и да онда изрекне правоснажну пресуду.

Првостепеном пресудом на коју су изјављене жалбе Шарић је осуђен на 15 година затвора као један од три организатора групе која је кријумчарила укупно 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године.

Горан Соковић, који је све време у бекству осуђен је на 15 година затвора, такође као организатор групе, као и Жељко Вујановић који је добио 14 година затвора, а зимус је одведен на издржавање казне.

Остали оптужени су осуђени на казне затвора од 9 и по до 12 година затвора, док су тројица сведока сарадника добила симболичне казне од пет до 10 мјесеци затвора.

Осим у односу на Шарића, поново се разматрају жалбе Горана Соковића, Жељка Вујановића, Марка Пандрца, Николе Димитријевића, Ненада Новаковића, Бошка Недића, Петра Обрадовића, Небојше Сретеновића, Михајла Ðоковића, Родољуба Радуловића, Борислава Туњића, Милана Миловца, Живка Сибинског, Дарка Тошића, Милоша Цајића и сведока сарадника Радана Адамовић, Небојше Јоксовића и Драшка Вуковића.

Шарићу је укинутом правоснажном одлуком Апелационог суда у новембру 2020. године била потврђена казна од 15 година затвора, коју му је претходно у децембру 2018. године првостепеном пресудом изрекао Специјални суд.

Један дио оптужених је правоснажно ослобођен и њима се суђење не понавља.

Крајем јула 2020. године Шарић је првостепеном пресудом Специјалног суда осуђен на девет година .

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана