Прве дозе вакцина у Србији за здравствене раднике, војску и полицију

Танјуг
Прве дозе вакцина у Србији за здравствене раднике, војску и полицију

БЕОГРАД - Србија је "стала у ред" за набавку 1,8 милиона доза вакцина против вируса корона, преко система КОВАКС, а оно што је познато је да ће први бити вакцинисани здравствени радници, полиција и војска, категорије становништва за које ће вакцинација бити и обавезна.

Када ће у Србију стићи прве дозе вакцина, још се прецизно не зна, али очекује се до краја године.

Разлог за то је што ни једна фармацетска компанија није још добила одобрење за широку употребу.

Најдаље су отишла три произвођача - Фајзер, БИонтек и Модерна.

Русија је још у августи регистровала вакцину "Спутњик Пет", али на њихову вакцину надлежне институције за вакцине ЕУ И САД "сумњичаво гледају", јер, кажу, није завршена трећа фаза истраживања на људима.

Благонаклоност западноевропских земаља није добила ни кинеска вакцина.

Чланство у КОВАКС програму потврда је да ће Србија вакцину добити када и остале земље чланице, њих око 180.

Предсједник Србије Александар Вучић рекао је да ће настојати да у Србију стигну вакцине и пре тога, да вакцине нису политика, већ живот и да због тога не размишља о томе да ли ће имати политички проблем због тога.

"Не тиче ме се, а ако можемо да набавимо од неког другог, набавићемо. Моја обавеза је да што пре допремимо вакцину у Србију", поручио је Вучић и додао да не може да гарантује али да ће дати све од себе да до краја године стигну значајне количине вакцине.

Полемику у јавности изазвала је одредба измјене Закона о заштити становништва од заразних болести у којој стоји да "у случају појаве епидемије заразне болести може се одредити препоручена или обавезна ванредна вакцинација за сва лица, односно одређене категорије људи ако се утврди опасност од преношења те заразне болести".

Акт о обавезној или препорученој вакинацији доноси Министарство здравља.

Предсједник Вучић рекао је да су прве дозе против вирса корона намијењене онима за које ће бити обавезна вакцинација, здравствене раднике, војску, а да грађани који не буду хтјели да је приме - неће морати.

Онда би, рекао је Вучић, било поштено да они који не желе да се вакцинишу кажу да уколико се заразе неће бити у болници на терету државе и до 50, 60 дана.

Србија је ушла у КОВАКС програм (Савјет за вакцину против ковида 19), коме је до сада придружено око 180 земаља и региона, укључујући и Кину.

Свјетска здравствена организација и Алијанса за вакцине ГАВИ предводе програм КОВАКС, чији је циљ равномјерна доступност вакцина против вируса корона свим земљама свијета, односно да у трци до цијепива не дођу само најбогатије земље већ и сиромашне.

У плану је да се преко КОВАКСА испоручи око две милијарде доза вакцина које буду одобрене до краја 2021. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана