Противракетни систем "С-400" у Србији

Срна
Противракетни систем "С-400" у Србији

БЕОГРАД - Противракетни систем "С-400" и батерија "панцир С" стигли су у Србију гдје ће први пут бити кориштени у оквиру обуке у иностранству, саопштено је данас из руског Министарства одбране.

Нешто раније Министарство одбране Србије саопштило је да се на територији Србије одржава заједничка тактичка вјежба са бојевим гађањем ракетних јединица Противваздухопловне одбране (ПВО) Војске Србије и Ваздушно-космичких снага Руске Федерације "Словенски штит 2019".

Вјежба се реализује у рејону аеродрома "Пуковник-пилот Миленко Павловић" у Батајници код Београда, те на полигону "Пасуљанске ливаде" код Ћуприје, уз ангажовање и осталих јединица из састава Ратног ваздухопловства и ПВО Војске Србије.

Циљ вјежбе је образовање и употреба заједничке групације ПВО Војске Србије и Ваздушно-космичких снага Руске Федерације у противваздухопловној одбрани територије и снага војске од извиђања и дејства непријатеља из ваздушног простора, као и обучавање и увјежбавање команди и јединица за припрему и извођење операције ПВО.

Противракетни систем “С-400 тријумф”, који је Русија упутила у Србију на војну вјежбу “Словенски штит”, намијењен је за гађање свих савремених средстава ваздушног напада средњег и дугог домета, укључујући и стратешке бомбардере, тактичке балистичке и крстареће ракете и хиперсоничне циљеве.
Телевизија “Звезда”, гласило Министарства одбране Русије, објавила је снимак доласка дивизиона “С-400” и батерије “панцир С” у Србију, на српско-руску војну вјежбу.

Према писању “Спутњика”, систем “С-400” је развијан деведесетих година као насљедник чувеног старијег рођака “С-300”.

Прихваћен је у службу 2007. године, послије екстензивног тестирања. Страни стручњаци су га назвали најбољим системом ПВО који је тренутно у употреби.

Регуларни систем се састоји од најмање осам лансера са 32 ракете и мобилним командним центром.

Домет гађања система је до 250 километара, при висини погађања циља до 27 километара. Брзина којом систем погађа циљ је до 4.800 метара у секунди, а може да истовремено испали шест ракета.

Мозак система је командно возило “55К6Е”, коме је основа шасија камиона “урал 533201”.

“Очи” система су врхунски радар “91Н6Е”, са такозваном панорамском детекцијом, који може да “види” и региструје мете удаљене чак 600 километара, а на све то има и заштиту од ометања.

Ударна песница су шест батаљона “98ЗХ6Е” система ракета земља-ваздух.

Цијели систем има још велики број додатних возила, различите радаре, командне системе и друго.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана