Приштина не намјерава да стане: Нека се спреме здравство и образовање

Агенције
Приштина не намјерава да стане: Нека се спреме здравство и образовање

ПРИШТИНА - Само дан након што је предсједник Србије Александар Вучић упозорио на подмукао план Приштине да отвори мост на Ибру, напада школе и болнице на КиМ које су остале у српском систему, огласио се Куртијев "егзекутор свега српског" - министар за заједнице и повратак у тзв. влади Косова Ненад Рашић, који је најавио остварење те пријетње.

Србин који се налази у влади Аљбина Куртија је, наиме, изразио увјерење да српским здравственим и образовним институцијама на сјеверу КиМ тренутно не пријети могуће затварање, али да Срби морају да буду спремни за сценарио који им се неће допасти.

"Морају се планирати опције, јер није питање да ли ће се то догодити (затварање образовних и здравствених установа у систему Србије, оп.аут.), већ када ће се то догодити. Све оно што нас је недавно изненадило, све што нисмо знали или што је Београд сакрио од нас, не значи да се то неће десити", рекао је Рашић, преноси "Коха".

Он додаје да ће образовне и здравствене установе у српским заједницама на тзв. Косову, које се финансирају из буџета Србије и раде по њеном систему, морати да уђу у законодавни систем тзв. Косова, како је "предвиђено споразумима постигнутим у Бриселу".

Рашић је констатовао да су "здравство и просвета стубови заштите права и интереса Срба", али да се морају наћи модели који цијели српски систем "уграђују у косовски", али "тако да не буду оштећени ни грађани ни запослени".

Да подсјетимо, од почетка ове године тзв. косовске власти су почеле да затварају српске институције уз образложење да својим радом нарушавају тзв. уставни поредак "Косова".

Затворени су привремени општински органи у Призрену, Пећи, Сувој Реци, Истоку, Клини, Ораховцу, Драгашу, Митровици, Звечану, Зубином Потоку, Лепосавићу, у Митровици, Фонд пензијског и инвалидског осигурања у Северној Митровици, Трезор Народне банке Србије у Лепосавићу, Пошта Србије и Поштанске штедионице на сјеверу КиМ.

На КиМ су повучене и српске таблице, а такође је забрањена употреба српског динара – што је додатно отежало финансирање институција које раде у јужној српској покрајини под српским системом, укључујући здравство и образовање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана