Помен код споменика "Зашто" – сjећање на раднике РТС-а страдале у НАТО бомбардовању

ГС
Помен код споменика "Зашто" – сjећање на раднике РТС-а страдале у НАТО бомбардовању

БЕОГРАД - Прије 24 године НАТО је бомбардовао зграду РТС-а и убио шеснаесторо радника. У два сата и шест минута код споменика "Зашто" у Ташмајданском парку одржан је помен страдалим радницима. Пошту су им одали чланови породицa, као и руководство и колеге из РТС-а и представници новинарских удружења.

Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вијести у два часа сата и шест минута 23. априла 1999. године. Први пут у историји ратовања погођена је једна медијска кућа која је претходно проглашена за легитимни војни циљ, а 16 радника РТС-а ксу страдали на својим радним мјестима.

Животе су изгубили: Јелица Мунитлак – шминкер, Ксенија Банковић – видео-миксер, Дарко Стоименовски – техничар у размени, Небојша Стојановић – техничар мастера, Драгорад Драгојевић – радник обезбеђења, Драган Тасић – електричар, Александар Делетић – дизајнер програма, Славиша Стевановић – техничар у размени, Синиша Медић – дизајнер програма, Иван Стукало – техничар у размјени, Дејан Марковић – радник обезбјеђења, Милан Јоксимовић – радник обезбјеђења, Бранислав Јовановић – техничар мастера, Слободан Јонтић – монтер, Милован Јанковић – прецизни механичар и Томислав Митровић – режисер програма.

У име породица страдалих обратио се Мирослав Медић, брат страдалог Синише Медића, и поручио да бол није ништа мања послије свих ових година.

-Поново смо се окупили овде испред споменика „Зашто“да поставимо исто питање на које већ 24 године нисмо добили одговор на питање „зашто?“. Зашто је неко одлучио да убије невине људе без икаквог разлога, људе који су само радили свој свакодневни посао, који нису никога угрожавали, који нису имали везе са уређивачком политиком РТС-а у то време? - навео је Медић.

Додао је да су НАТО авиони "без икаквог јасног упозорења, без гриже савести, са безбједне удаљености испалили ракете на зграду РТС-а иако су добро знали да је у њој сваке ноћи било између 150 и 160 људи".

Нагласио је да је у историји ратовања први пут бомбардована једна медијска кућа.

-Шеснаест обичних људи који су имали породице које су их чекале да се врате са посла и са њима поделе добро и зло које их је оптерећивало тих дана. Од њих 16, десеторо није било ни удато ни ожењено. Нису добили прилику да оснују своје породице, да добију потомство и да живе један свој нормалан живот. Неко је одлучио да им све то одузме и да им одузме оно што је највредније, а то је живот - рекао је Медић.

Указао је да су међународне новинарске организације и агенције одмах после бомбардовања изјавиле да РТС никако није могао бити легитиман војни циљ и да је у питању класичан ратни злочин.

-И поред свега тога Суд за људска права у Стразбуру се огласио ненадлежним у овом случају. Ово је остао злочин без казне - истакао је Медић, преноси РТС.

Руже испред споменика "Зашто" јуче су положила и дјеца из спортских клубова са Косова и Метохије.

У спомен страдалим радницима РТС-а изведен је падобрански скок, са заставом која је носила ликове убијених.

За погибију радника РТС-а до сада је одговарао Драгољуб Милановић, који је 2002. осуђен на десет година затвора због непоштовања наређења Савезне владе, по којем је запослене и технику требало да измести из зграде у Абердаревој улици.

Удружење новинара Србије (УНС), Струковни синдикат Радио-телевизије Србије и Синдикат новинара Србије (СИНОС), уочи обиљежавања 24 године од убиства 16 медијских радника у НАТО бомбардовању РТС-а, истакли су да је та војна организација починила ратни злочин и увела праксу напада на медије у међународним сукобима, а да упркос томе нико из НАТО структура није одговарао.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана