Почетак суђења за ратне злочине у "Олуји" 26. децембра

Танјуг
Почетак суђења за ратне злочине у "Олуји" 26. децембра

БЕОГРАД - Посебно одјељење за ратне злочине Вишег суда у Београду данас је, послије припремног рочишта, за 26.децембар заказало почетак суђења четворици официра Хрватског ратног ваздухопловства поводом оптужби за злочине почињене у војно полициској акцији "Олуја", у августу 1995. године.

Хрватски официри нису доступни правосудним органима Србије, а да ли ће им се судити у одсуству, одлучиће кривично ванпретресно вијеће тог суда до термина предвиђеног за почетак суђења, пренио је Танјугу бранилац оптужених адвокат Александар Оленек.

Предсједник судског већа је, на припремном рочишту које је било затворено за јавност, према ријечима Оленека, саопштио да ће тражити од ванпретресног вијећа да одлучи да ли ће бити суђења у одсуству, а одлука би требало да буде донијета до 26.децембра.

Пуномоћник оштећених Душан Братић рекао је за Танјуг да је на данашњем припремном рочишту суд поступио по одредбама Женевске конвенције, која прописује да су све државе потписнице дужне да суде извршиоцима тешких кривичних дјела против међународног хуманитарног права.

"Данас је један велики дан за идеју правде у читавом човечанству, а не само у Србији, јер је данас настављен поступак извршиоцима кривичних дела против међународног хуманитарног права, који су извршавали идеју и заповест о етничком чишћењу, а што је еуфемизам за геноцид" поручио је Братић.

Он је рекао да је Србија показала да има своје тужилаштво и свој суд, те да у тим установама постоје људи који имају морални интегритет, јер су се одважили да поступају по закону и да суде, без обзира на страховите притиске Хрватске.

На припремном рочишту прочитама је оптужница и предложени су докази.

Потврђеном оптужницом обухваћена су четворица припадника хрватског ратног ваздухопловства: Владимир Микац (67) из Птуја, Зденко Радуљ (69) из Осијека, Жељко Јеленић (69) из Пуле и Данијел Боровић (64) из Вараждина.

На терет им се ставља да су извршили кривично дјело ратни злочини против цивилног становништва у саизвршилаштву.

Према наводима из оптужнице, оптужени су наредили авионске нападе на цивилно становништво, што је за посљедицу имало смртно страдање и рањавање више цивила српске националности и панично бјежање цивила према Србији, уз учвршћивање њихове одлуке да напусте територију на којој су до тада живјели и више се не враћају, што је довело и до промене етничког састава Хрватске.

Микац је, поступајући по добијеном наређењу , наредио Јеленићу авионски напад на избјегличку колону која се кретала у рејону у којем није било никаквих оружаних сукоба, путем Босански Петровац-Кључ, извлачећи се из Хрватске, са територије РСК, са простора Далмације и Лике.

Радуљ, такође поступајући по добијеном наређењу, издао је наређење оптуженом Боровићу за авионски напад на избјегличку колону која се кретала у рејону у којем такође није било никаквих оружаних сукоба, путем Босански Нови-Приједор извлачећи се из Хрватске са територије РСК, са простора Кордуна и Баније.

Потом је Јеленић, поступајући по добијеном наређењу, наредио НН пилоту да користећи авион "Миг 21" изврши напад по избјегличкој колони која се кретала путем Босански Петровац-Кључ, што је овај учинио 7. августа 1995. године у поподневним часовима.

Он је на подручју Општине Босански Петровац, у БиХ, најприје прелетио избегличку колону, која је до тада превалила више од 60 километара од границе са Хрватском, а потом окренуо авион и у повратку, иако је видио да се не ради о легитимном војном циљу, дејствовао ракетним ударима ракетама С-24 , намијењеним за уништавање непријатељске живе силе, по избјегличкој колони запрежних, путничких, теретних возила и трактора, којом приликом је убијено 10 цивила.

У том нападу је више људи рањено, од којих је до сада идентификовано 15 људи, а критичном приликом је више возила у колони уништено.

Боровић је, поступајући по добијеном наређењу, наредио двојици НН пилота да користећи два авиона "Миг 21" са аеродрома Плесо, изврше напад по избјегличкој колони која се кретала путе Босански Нови-Приједор, што су и учинили дана 8. августа 1995. године у поподневним часовима у мјесту Сводна, Општина Босански Нови.

Они су најприје прелетјели избјегличку колону, која је до тада превалила више од 15 километара од границе са Хрватском, а потом окренула авионе и у повратку, иако су видјели да се не ради о легитимном војном циљу, дејствовали из авионских топова и ракетним ударима ракетама С-24, намијењеним за уништавање непријатељске живе силе, по избјегличкој колони, запрежних, путничких, теретних возила и трактора, као и по цивилним објектима у близини пута, којом приликом су убијена три цивила.

У овим нападима, за сада је идентификовано 13 убијених особа, од којих је четворо дјеце, као и 24 рањене особе.

Тужилаштво је истакло важност овог предмета и предложило да се оптужнима суди у одсуству, иако нису доступни правосудним органима Србије, јер, како је образложило у оптужници, проток времена даје довољно разлога за сумњу да ће Хрватска или Босна и Херцеговина покренути кривичне поступке против одговорних за кривично дјело.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана