Обиљежено 80 година од усташког злочина у Садиловцу и Машвини

СРНА
Обиљежено 80 година од усташког злочина у Садиловцу и Машвини

БЕОГРАД - У београдском насељу Бусије данас је обиљежено 80 година од покоља српске дјеце у шуми Машвина на Кордуну који су починиле усташе између 18. и 21. јула 1942. године, као и страдања Срба у селу Садиловац на Кордуну.

Усташе су на Кордуну током јула 1942. године за само 13 дана убиле више од хиљаду српских цивила - жена, дјеце.

Парастос и комеморација су одржани у организацији Завичајног клуба Кордунаша из Београда, а сви присутни су потписали и иницијативу да, у знак сјећања на недужне српске цивилне жртве, двије улице у Београду понесу називе - Улица Дјечијег машвинског кола и Улица садиловачких жртава.

Драган Миљковић, члан Управног одбора Завичајног клуба Кордунаша у Београду, рекао је Срни да је данас обиљежено 80 година од страшног злочина у Садиловцу на Кордуну, који је почињен 31. јула, као и злочина који се десио између 18. и 21. јула 1942. године у шуми Машвина гдје су страдали Срби из села јужног Кордуна.

„Колико год да су ово мучне ствари, наша је дужност као потомака мученика који су прошли кроз тако страшну смрт, да бар осветлимо то њихово страдање, да не падну у заборав и да покушамо да пренесемо нашој деци шта је права истина да се не би десило да за неку годину читамо ствари које су потпуно изокренуте“, рекао је Миљковић.

Потпредсједник Завичајног клуба Кордунаша Душко Дејановић рекао је Срни да су усташе у Садиловцу побиле 582 људи, док је Машвини у три дана убијено 420 људи.

Он је подсјетио и на страшно такозвано „Дјечије мртво коло“ у Машвини, када су усташе у шуми Машвина на најстрашнији начин убиле најмање 20 дјевојчица и дјечака, чија су гола тијела морбидно поредали у круг, дјечаке на дјевојчице, као да се држе за ручице.

Дејановић је напоменуо да су усташе у цркви у Садиловцу убили 463 људи, као и 35 људи у кући сеоског старјешине, а остатак по кућама, ливадама, путевима, односно укупно 582. Кометаришући посљедње „преоравање“ гробова српских жртава у Хрватској на Петровој гори, Дејановић је рекао да потиче из тог краја, те указао да то показује чиме се све у Хрватској служе под изговором неких „еколошких чишћења, а уствари се тако на најмонструознији начин рјешавају остатака српских жртава“. Он сматра да држава Србија мора да предузме главни корак у очувању сјећања на српске жртве и да се осуди геноцид над Србима у Другом свјетском рату.

Парастос је у Храму Светих Ћирила и Методија у Бусијама служио локални прота Миле Јокић, након чега је у Парохијском дому одржана комеморација, на којој су учесници говорили о овим страшним злочинима.

На комеморацији су говорили истраживачи злочина на Кордуну Миле Боснић, као и публициста потомак жртава Мирко Радаковић, док је глумац Дејан Стојаковић читао сјећања и свједочења преживјелих.

Иницијатор и покретач обиљежавања 80 година од страдања српских цивила на слуњском дијелу Кордуна, као и парастоса и комеморације је Завичајни клуб Кордунаша из Београда, у сарадњи са Удружењем крајишких Срба „Прело“ из Чикага, Удружењем Крајишника из Панчева, Крајишким привредником из Београда и Савезом Срба из региона из Београда. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана