Настављено суђење Дијани Хркаловић

Танјуг
Foto: Танјуг

БЕОГРАД- У Специјалном суду у Београду данас је увидом у писане доказе настављено суђење бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић поводом оптужби да је искоришћавањем свог положаја у МУП-у кочила истраге и процесуирање криминалаца.

Са њом на оптуженичкој клупи нашла су се још двојица бивших полицајаца.

Поред осталих, на суђењу су предочени докази у виду рјешења о функцијама, наредбе и транскрипти комуникације између Вељка Беливука и Ненада Вучковића у којој се помиње "Д" и "Дијана".

На питање судије да ли се она помиње у тим разговорима, Хркаловићка је рекла да оспорава да се она помиње, указујући да се помињу и друга имена попут министар и Стефановић.

Њен адвокат Владимир Ђукановић је рекао да се нигдје не помиње Хркаловићева, као ни њене наредбе да се неки доказ избрише.

Такође, предочен је и роковник другооптуженог Дејана Миленковића, који је тврдио да се у том роковнику налази само комуникација са начелницима службе и додао да никада није имао комуникацију са људима из криминалног миљеа.

Предочена је и наредба за узимање видео снимака са надзорне камере хотела у улици у којој је убијен Властимир Милошевић 30.јануара 2017. године у Београду.

Миленковић и Хркаловић су истакли да на тим наредбама није потписана Хркаловић него тадашњи директор полиције Владимир Ребић, и друге особе.

Хркаловић је такође подсјетила да директор полиције одговара министру полиције, а не државном секретару МУП-а.

Сљедеће суђење заказано је за 14.октобар када је предвиђен наставак читања писане документације.

На претходним рочиштима оптужена Хркаловић, као и некадашњи начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић и другооптужени бивши начелник за специјалне истражне методе Дејан Миленковић су негирали извршење кривичних дјела која им се стављају на терет.

Хркаловић је раније негирала да познаје вођу организоване криминалне групе Вељка Беливука, као и да има везе са убиством Властимира Милошевића, 30. јануара 2017. године у центру Београда.

Она је такође негирала наводе да је наложила начелнику новосадске полиције да Дарка Елеза стави под оперативну одбраду како би га заштитила да не могу друге полицијске управе да га надзиру.

Адвокат Владимир Ђукановић је раније суду предложио саслушање тадашњег министра унитрашњих послова Небојшу Стефановића као свједока, као и бившу Вишу јавну тужилтељку Наташу Кривокапић и бившег директора полиције Владимира Ребића.

Суд је Хркаловићевој укинуо кућни притвор са електронским надзором 6.јуна у ком је била од 31. марта и одредио јој мјеру забране напуштана боравишта.

Оптужним предлогом Тужилаштва за организовани криминал Хркаловићка се терети због два кривична дела трговина утицајем у продуженом трајању, због чега је тужилаштво тражило да јој суд изрекне казну затвора од пет година.

За Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Шушњића двије године затвора.

Хркаловићева се терети да је 2018. године наложила начелнику Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за претходни поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада мобилног телефона Вељка Беливука, у то време окривљеног за убиство Властимира Милошевића 30. јануара 2017. у Београду.

Касније је Беливук правоснажно ослобођен од тих оптужби, а сада је у притвору и оптужен је за најбруталнија кривична дела као вођа криминалне групе "Принципи", међу којима је пет тешких убистава, док се за још два воде истраге.

Хркаловић се терети и да је са бившим начелником Полицијске управе Нови Сад Милорадом Шушњићем неовлашћено прислушкивала босанског криминалца Дарка Елеза, који је недавно изручен из Србије Босни и Херцеговини због низа, тамо почињених, кривичних дјела.

Оптужним приједлогом Хркаловићева терети да је Шушњићу након подношења кривичне пријаве Желимира Крештелице 1. децембра 2017. године против Елеза, тражила да се на мјере тајног надзора стави Елез.

На тај начин су, како се сумња, утицали да Елез не дође под обраду других полицијских одјељења, те да се спријечи да се према њему обаве друге мере попут тајне пратње.

Све наводе кривичних пријава против ње, Хркаловићка је негирала на саслушањима у Тужилаштву за организовани криминал.

Шушњић се такође терети за кривично дјело трговина утицајем, а Миленковић за кривично дјело злоупотреба службеног положаја.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана