Нацисти спаљивали књиге, усташе би писце

Агенције
Нацисти спаљивали књиге, усташе би писце

БЕОГРАД - Нацисти су спаљивали књиге, а усташе би писце, рекао је јуче министар одбране Србије и предсједник Покрета социјалиста Александар Вулин реагујући на протест Министарства спољних и европских послова Хрватске због додјељивања Нобелове награде аустријском писцу Петеру Хандкеу.

- Када је немачки писац Гинтер Грас, упркос својој припадности СС јединицама Хитлерове Немачке, добио Нобелову награду за књижевност, хрватско министарство спољних послова није осетило забринутост нити се огласио саопштењем. Бити на страни Хитлерове Немачке у очима настављача политике усташтва није грех, али бити пријатељ Срба је велики и неопростиви грех - навео је Вулин.

Истакао је да у “Хрватској није било агресије” (90-их година 20. вијека), али грађанског рата јесте.

- Из Хрватске нико није протерао држављане Србије, али 250.000 држављана Хрватске српске националности јесте - рекао је Вулин.

Хрватско Министарство спољних и европских послова огласило се у суботу увече саопштењем поводом додјеле Нобелове награде за књижевност Петеру Хандкеу, у коме изражава зачуђеност и незадовољство тим избором.

- Не улазећи у питање Хандкеовог књижевног опуса и квалитета његовог литерарног изражавања, Министарство изражава забринутост због додјеле Нобелове награде особи политички ангажованој у пружању подршке великосрпској политици Слободана Милошевића деведесетих година прошлог вијека - саопштено је из хрватског министарства.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је да је изузетно храбра одлука Шведске краљевске академије да награду за књижевност додијели Хандкеу, с обзиром на то да је он нашао храбрости да из другачијег угла пише о грађанском рату у Југославији.

- Привилегија је честитати добитницима Нобелове награде за књижевност, а посебна привилегија је честитати онима који су успели да се отму у турбулентним временима једноумљу и сваљивању кривице на један народ - навео је Дачић.

Шведска краљевска академија додијелила је Петеру Хандкеу овогодишњу Нобелову награду за књижевност због, како је образложено, “његовог утицајног рада који са лингвистичком генијалношћу истражује периферију и посебност људског постојања.”

Хандке је познат по подршци Србији и Србима и због става да кривицу за рат не треба сваљивати на српску страну. Додјелу Нобелове награде за књижевност Хандкеу оштро су критиковали Албанци, Бошњаци, хрватско Министарство спољних послова и Америчко удружење књижевника. 

 

Протест у Приштини 

У Приштини је данас најављен протест против одлуке да аустријски писац Петер Хандке добије Нобелову награду.

Косовски режисер Бен Аполони изјавио је ће испред шведске амбасаде у Приштини бити одржан протест с циљем повлачења одлуке о додјели Нобелове награде Хандкеу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана