Курти: Језеро Газиводе је косовско и на Косову је

Танјуг
Курти: Језеро Газиводе је косовско и на Косову је

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Косовски премијер Аљбин Курти је коментаришући извјештај америчког Министарства енергетике о студији изводљивости за језеро Газиводе рекао да је језеро косовско и да је на Косову.

“Наши ставови у вези с језером Газиводе су исти, наравно, могу се радити анализе и студије, али наш задатак каже да језеро Газиводе треба да узмемо у обзир такво какво је, вјештачко косовско језеро на Косову. Наравно да ћу узети у обзир све аргументе који могу бити додатак нашем непромијењеном ставу”, рекао је Курти на конференцији за медије поводом првих 100 дана косовске владе, преноси Балканинфо.

Говорећи о Вашингтонском споразуму, рекао је да садржи само једну ваљану тачку, а то је посљедња тачка о узајамном признању Косова и Израела.

“Што се тиче Вашингтонског споразума, од почетка сам рекао да је његова највреднија тачка посљедња која је већ реализована. Не можемо говорити као да се 14. фебруар или 22. март, нису догодили, они људи који живе у прошлости, не вјерујем да у том смислу припадају будућности. Промјена на Косову је гигантска, ми смо представници те промјене коју су направили људи са Косова”, рекао је Курти, пренио је Косово онлајн.

Сједињене Америчке Државе предале су косовској Влади и Влади Србије студију изводљивости за језеро Газиводе, која је била дио Споразума потписаног у Бијелој кући 4. септембра, 2020. године, у присуству бившег америчког предсједника Доналда Трампа.

У саопштењу америчке амбасаде на Косову наводи се да извјештај америчког Министарства енергетике предлаже формирање комисије или одбора за ријеку Ибар који се налази у сјеверном дијелу Косова који би помогли дискусији страна о могућностима управљања водним ресурсима.

У извјештају је предложено да Београд и Приштина размотре техничке аранжмане према америчко-канадском споразуму о ријеци Колумбија о водоснабдијевању, енергетским агенцијама и контроли поплава моделовањем институционалних потреба да подрже такву комисију, за реку Ибар.

Споразум о ријеци Колумбија постигнут је 1961. године између Канаде и САД, а као резултат споразума изграђене су четири бране: три у Канади и једна у држави Монтана у САД.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана