Кон: Ситуација гора него у новембру, без обзира на бројеве

Срна
Кон: Ситуација гора него у новембру, без обзира на бројеве

БЕОГРАД - Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је вечерас да за пет дана затварања Србија неће имати неке резултате који су видљиви, као и да су чланови медицинског дијела Кризног штаба инсистирали да то буде минимум 14 дана да би се видјели ефекти.

"Истина су бројеви и истина је да то даље расте и истина је да је ситуација гора него у новембру", рекао је Кон у Београдској хроници на РТС. Он је навео да је једино што смо имали због затварања викендом то да је успон кривуље блажи него раније.

"Заиста је вакцинација сада најзначајнија. Испред је самог затварања, али оно је апсолутно нужда и требало је да буде раније, али немамо времена да се враћамо назад. Ми смо били за ригорозније мере раније. Данас је усвојено то, једино дужина трајања није усвојена. Што не значи да се неће приодужавати, али сам забринут да се и даље не разуме ова ситуација", истакао је доктор Кон.

Он је указао да је огроман притисак на интензивне његе и да је велики број људи на кисеонику. 

"У болници у Арени 85 осто људи је на кисеонику", навео је Кон и додао да је у оквиру узорка из једне болнице преко 80 одсто британски сој корона вируса.

"Јасно је да се преноси и у школским колективима. Зато је тренутак да школе мало буду онлајн. Не толико због свог здравственог стања, јер они имају благе форме, већ као могућност преноса. Раније смо говорили да нема такве могућности преноса, али је за британски сој то показано да има", истакао је Кон.

Он је указао да већ постоје посљедице индиректног умирања због ковида и да то још није тема, али ће бити.

Кон је поновио да вакцинација јесте излаз и да је неопходно да се она што више подстиче. Он је такође истакао да нема разлога за забринутост код оних који су примили вакцину компаније АстраЗенека.

"Треба упоредити колико има случајева појава са тромбом код невакцинисаних у односу на вакцинисане. Оно што јесте саопштено и од СЗО је да тога нема. Поједине серије ако се истражују је уобичајении поступак чим се појаве кластери. Постоји статистички начин како се то утврђује. Ако не постоји додатни ризик, онда се то искључује да је повезано са вакцином", објаснио је Кон.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана