Кон: Кршење мjера - инат, пркос, а обара морал медицинарима

Танјуг
Кон: Кршење мjера - инат, пркос, а обара морал медицинарима

БЕОГРАД - Кршења мјера против ширења корона вируса обара морал љекара и других здравствених радника, изјавио је данас епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон.

 "То је нека врста ината, нека врста пркоса и борбе за живот на њима својствен начин", рекао је Кон за РТС и истакао је да је то потпуно ирационално, погрешно и не служи ничему, осим дестимулацији и обарању морала здравствених радника.

 На питање да ли се томе може стати на пут и како, Кон је рекао да не зна, али да примјена неке врсте силе не долази у обзир.

Говорећи о томе колико су грађани Србије близу повратка животу као прије пандемије, Кон је рекао да нисмо у тако лошој ситуацији.

"Показатељи су јасни да се ово смањује и да излазимо из максимума другог пика трећег таласа, само је питање којом брзином, са рестриктивнијим мерама и бржом вакцинацијом то ћемо брже урадити", рекао је Кон.

Са постојећом ситуацијом, како је навео, све зависи од брзине вакцинације.

"Ако би се овакав тренд наставио, то ће трајати још једно два месеца", закључио је Кон.

Када је ријеч о епидемијској ситуацији и броју обољелих, Кон је рекао да постоји стабилизација на високом нивоу и да о томе нема дилеме, а у Београду се јасно види да почиње пад.

Говорећи о новим мјерама које су данас ступиле на снагу, Кон је рекао да је требало некоме омогућити да ради тако да ризик буде минималан.

Он је поновио да ће баште ресторана и кафића радити са пола капацитета, да посјетиоци у њима морају да носе маске кад не конзумирају пиће и храну и да размак између столова мора да буде најмање два метра.

 Кон је нагласио да конобари морају да буду заштићени и да је ово сада прилика да се искажу они који тврде да се контрола стално врши.

Епидемиолог је навео и да се разговара о активирању наставе у школама, али је истакао да би требало имати у виду да се у многим земљама повећао број обољелих кад се настава активирала.

Кон је нагласио да је Београд шампион када је ријеч о броју вакцинисаних пошто је у престоници отприлике трећина пунолетног становништва вакцинисана. С друге стране, каже да је ситуација гора у општинама Тутин, Нови Пазар и Сјеница, али напомиње да је и међу тим мјестима ситуација различита. "Углавном се свуда повећава вакцинисаност, али Београд заиста предњачи", рекао је Кон.

Кон је упозорио да "ко одабере да се не вакцинише, одабрао је вирус". Он је нагласио да ће вирус остати с нама и да од нас зависи колику ћемо баријеру направити, али да нас неће мимоићи током живота.

На питање о колективном имунитету, Кон је рекао да то није измјерено и да може само да се процијењује на основу броја оних који су прележали болест и који су вакцинисани.

Како каже, та процена је релативна, између 40 и 50 одсто.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана