Комисија: Нема помака у истрази убиства новинара Милана Панића

Танјуг
Foto: Агенције

БЕОГРАД- Комисија за истраживање убистава новинара саопштила је данас да у протеклих годину дана, између двије годишњице убиства новинара Милана Пантића, нису направљени помаци у истрази и додала је да је позив Тужилаштву за организовани криминал да се укључи у рјешавање тог случаја остао без одговора.

У саопштењу се наводи да је прије неколико дана Међународна федерација новинара усвојила је резолуцију коју ће, како се истиче, Комисија за истраживање убистава новинара у потпуности испунити, као и да ће инсистирати на испуњавању препорука и захтјева и од осталих институција, укључујући и будућу Владу Србије.

Додаје се да је на конгресу пружена подршка раду Комисије, уз инсистирање на укључивању стручњака из Тужилаштва за организовани криминал, као и да се од Извршног одбора Међународне федерације захтјева да се у потпуности упозна са резултатима до којих је дошла Комисија, да се организују разговори са представницима српских власти и тужилаштва, како би се добиле информације о напретку поступка.

Како се наводи, Репортери без граница у својих 10 препорука новоизабраним властима, чак двије везују за рјешавање случајева убијених новинара и да се захтјева да се издвоје финансијски ресурси за Комисију за истраживање убистава новинара Славка Ћурувије, Радиславе Даде Вујасиновић и Милана Пантића.

Такође, тражи се да се Комисији омогући неограничен приступ државној документацији, како би се ти случајеви расвијетлили и починиоци привели правди, кроз ефективан правни поступак и подизање оптужница.

Указује се да у сваком пресјеку стања овдашњих медијских слобода, Европска комисија помиње рјешавање ових случајева, представницима ОЕБС-а и других међународних организација.

''Колико год да се многи у нашој земљи активно труде да успоре и зауставе рад на рјешавању убиства Милана Пантића, и правоснажном исходу других трагичних случајева, сразмјерно расте међународна заинтересованост, тако да овај случај постаје симбол у односу на чије рјешавање ће се процијењивати и однос према медијским слободама и однос институција према некажњивости насиља над новинарима'', стоји у саопштењу које потписује предсједник Комисије Веран Матић.

Истиче се да је интересу и новинара, медија и државе да што хитније у рјешавање тог случаја укључе све релевантне институције, а у првом реду Тужилаштво за организовани криминал, како би се отвориле све истраге које би довеле и до рјешавања тог случаја.

Комисија позива и новинаре, истраживаче да се укључе у истраживање случаја убиства Милана Панића наводећи да би тако на најбољи начин допринијели борби против некажњивости убистава новинара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана