Код Винче украден споменик од пола тоне, стар 19 вијекова, тек што је пронађен

Танјуг
Код Винче украден споменик од пола тоне, стар 19 вијекова, тек што је пронађен

БЕОГРАД - Римски споменик непроцијенљиве вриједности, стар 19 вијекова, тек што је пронађен код Винче, украден је за нешто више од 24 сата, пише “Блиц”.

Како се наводи, лопове није омела ни тежина споменика од скоро пола тоне.

Према сазнањима “Блица”, овај изузетан и јединствен споменик пронађен је прошлог петка приликом земљаних радова на депонији Винча.

Иако је обавијештена управа депоније и са надлежнима договорено да се споменик заштити како би већ у понедјељак ујутру могао да буде безбједно транспортован у Народни музеј у Београд, споменик је “нестао” између суботе у 17 ћасова и недјеље у осам часова. Народни музеј обавијестио је полицију о крађи.

“Будуци да археолошки предмети откривени на територији Републике Србије по Закону припадају Републици Србији, а имајући у виду да је епиграфски споменик евидентиран и снимљен од стране стручњака музеја и да је покренут административни поступак за његово преузимање, његов “нестанак” се квалификује као тешка крађа. Против непознатог поциниоца поднета кривицна пријава.

Истражни поступак полиције је у току”, кажу за “Блиц” у Народном музеју.

Информације о споменику биће постављене и у интерполову базу украдених археолошких предмета, тако да лопови никада неће моћи да га продају.

У питању је епиграфски споменик, камени споменик са уклесаним текстом на латинском језику, а они су изузетно ријетки у свијету и не иду на званичне аукције већ се продају “испод руке”, пише лист.

Пронађени па украдени споменик на територији Србије, према првим процијенама, јединствен је у свијету због свега што на себи има - од сачуваних стопала до латинског натписа у 15 редова. Отуда његова, условно речено, материјална вриједност превазилази све досадашње цифре.

На основу натписа на споменику, на латинском, стручњак Народног музеја установио је да је споменик припадао човјеку високог витешког сталежа. Током војницке службе руководио је различитим војним одредима и службовао у три легије. Учествовао је у рату са Дацанима и Парцанима и током своје службе више пута био одликован за војничке врлине.

Посебна вриједност овог споменика за Србију и Београд јесте у чињеници да је пронађен на оригиналном мјесту - некадашњег античког Сингидунума. Отуда је изузетан историјски и културолошки документ трајања Београда. Податак о војевању и присуству високог римског званичника, а који је исписан на њему, свједоци о Београду као важном војничком центру.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана