Калинић одбио да свједочи против Симовића за покушај убиства

Taњуг
Калинић одбио да свједочи против Симовића за покушај убиства

БЕОГРАД - Некадашњи припаданик "земунског клана" Сретко Калинић одбио је данас да свједочи у статусу оштећеног на суђењу некадашњем сараднику из тог клана Милошу Симовићу, поводом оптужби да је покушао да га убије у Хрватској 2010. године, док су били у бјекству од српских правосудних органа.

Калинић је тврдио да му је начелник службе обезбјеђење пожаревачког затвора Забела, у ком обојица служе максималне казне затвора, забранио да свједочи и терети Симовића.

"Забрањено ми је да причам, не интересује ме овај предмет. Забрањено ми је да теретим Милоша Симовића, али не бих га теретио ни да ми начелник то није забранио. Ја сам на силу обучен и доведен овде", рекао је Калинић.

Пожалио се суду и да су му у затвору обукли туђу униформу, и да ће сада сав да се оспе.

Калинић је у судницу доведен везаних руку и ногу, а између њега и Симовића у судници је стајало седам припадника судске страже.

Симовић је почетком априла негирао кривицу, наводећи да неће износити одбрану, јер нема од чега да се брани.

И Симовић и Калинић се налазе у затвору гдје издржавају максиманле затворске казне због учешћа у убиству премијера Зорана Ђунђића 2003. године, низ злочина које су извршили као припадници "земунског клана", али и више убистава у Београду 2004. године.

Из безбједносних разлога суђење се одржава у згради Специјалног суда.

Симовић је на ранијим суђењима за друга кривична дјела потврдио да је након свађе, пуцао у Калинића, јер се плашио да ће он убити њега.

Калинић и Симовић успјели су да побјегну из земље након убиства премијера и акције "Сабља" у марту 2003. године и до овог догађаја одолјевали су хапшењу, сарађујући у новим кривичном дјелима уз помоћ јатака из региона.

За њима је све вријеме била на снази Интерполова потјерница Србије.

Међутим, међу њима је, како су раније испричали пред судом, дошло до свађе приликом роштиљања на језеру Ракитје поред Загреба. Симовић је тада пуцао у Калинића у стомак и груди и побјегао.

Калинић је завршио у болници у Загребу, а послије опоравка изручен је Београду. Симовић је ухапшен два дана послије пуцњаве, у близини границе са Хрватском.

Истрагу за овај покушај убиства спровело је хрватско правосуђе и предмет уступило српским органима.

Оптужницу против Симовића сада заступа Више јавно тужилаштво у Београду.

Апелациони суд у Београду је у августу 2013. године је потврдио пресуду Специјалног суда, којом су Калинић и Симовић осуђени на по 40 година затвора због низа убистава, отмица и других кривичних дјела која су извршили као припадници "земунског клана".

Они су 2008. осуђени на максималну казну у одсуству, али су након хапшења тражили понављање суђења на којем су осуђени на по 30 година затвора због учешћа у убиству премијера Зорана Ђинђића.

Иста казна им је изречена и у поступку који је вођен против њих и Луке Бојовића и Владимира Милисављевића, који су ослобођени, због три убиства и два покушаја убиства.

Калинић је у фебруару 2012. године покушао бекство из притворске јединице Специјалног суда у Београду, али је у томе спријечен.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана