Како је број излијечених од короне у Србији за дан скочио за 4.000

ГС
Како је број излијечених од короне у Србији за дан скочио за 4.000

БЕОГРАД - Број излијечених пацијената у Србији од вируса корона за само један дан порастао је за нешто више од 4.000, што је изазвало многе недоумице.

Замјеница директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић одговара да нема никаквих изванпрофесионалних, односно немедицинских разлога за то.

Разлог је, каже докторка Кисић Тепавчевић нова рекласификација позитивих на вирус.

Она каже да је у петак на Кризном штабу донијета одлука да се досадашњи “строг” приступ надзора над Ковид-19 "релаксира".

Наиме, како каже за Тањуг, на сједници Кризног штаба је одлучено да је код асимптоматских пацијената довољан један негативан ПЦР тест, умјесто досадашњих два, да би се особа сматрала здравом, као и да је вријеме праћења тока болести, код тих пацијената, скраћено.

На сајту "Covid19" у петак је објављено да је број излијечених 6. 931, док је дан касније тај број износио 11. 056.

"Имајући у виду све повољнију епидемиолошку ситуацију у нашој земљи, која се пре свега огледа у предоминантним асимптоматским облицима инфекције, јер више од 75 одсто не би било отркивено да интензивно не трагамо за њима, ми смо на Кризном штабу у петак донијели одлуку да су се стекли услови за мање строг приступ надзора", наводи Кисић.

Објашњава да то сада подразумијева да особе код којих се утврди присуство вируса, а немају знакове болести, након клиничког прегледа иду у кућну изолацију, а не у привремену болницу.

У кућној изолацији, додаје, остају 14 дана, а ако до тада не развију ниједан симптом болести, раде ПЦР тест и ако су негативне означавају се као здраве.

"У складу са новим критеријумима направљена је и рекласифиакција статуса свих позитивних случајева", каже Кисић.

Истиче да је Србија од момента шире доступности ПЦР тестирања имала један од "најконзервативнијих" приступа у надзору над Ковид-19, укључујући, подсјећа, и интензивно трагање за свим потенцијалним носиоцима инфекције.

Подсјећа и да је у фази највеће активности вируса одлучено да се изолују сви потврђени случајеви, без обзира на тежину клиничке слике.

У складу са критеријумима СЗО, додаје, прихваћено је и да је за изљечење од Ковид-19 потребно најмање два негативна ПЦР теста и истиче да Србија никада није користила брзе тестове у ту сврху, као што су радиле друге земље.

У једном моменту, одлучено је, каже Кисић, да пацијенти који током хоспитализације имају повлачење свих симптома у трајајњу од најмање седам дана и једног негативног ПЦР теста, слати су на кућну изолацију од двије недјеље, након чега би поново радили ПЦР тест, који ако је негативан, означавали би се као здрави.

Некада је статус пацијента означеног као оболио трајао и два мјесеца, указује Кисић, имајући у виду, додаје, да је вријеме хоспитализације траје од двије до три недјеље, плус вријеме које потребно за чекање ПЦР теста и вријеме кућне изолације од 14 дана.

По новим критеријумима, статус позитивне особе сада може да траје 14 дана, ако је особа без симптома.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана