Инструктор: Малољетници у стрељани ријеткост, могу само уз присуство родитеља

Танјуг
Инструктор: Малољетници у стрељани ријеткост, могу само уз присуство родитеља

БЕОГРАД - Малољетна лица не могу самостално да долазе, нити да користе услуге стрелишта, а једина опција је излазак на полигон уз присуство родитеља.

"Према позитивним прописима Србије малолетна лица самостално апсолутно не могу користити услуге стрелишта било спортски или рекреативно. Једини начин да малолетно лице дође у додир са оружјем је искључиво уз присуство родитеља на стрелишту, али је то нешто што се практично избегава, посебно за малолетнике млађе од 14 година”, рекао је данас за Тањуг Иван Урошевић, лиценцирани инструктор за безбједно руковање ватреним оружјем стрељане у Београду.

Навео је да малољетна лица долазе у стрељане, али да је то ријеткост.

"У најчешћој ситуацији је то родитељ који има везе са оружјем, да ли кроз војску, полицију или што је ловац или спортски стрелац, па оружје постоји у кући. И постоји једна жеља да се види да то није играчка, шала, игрица, филм, него да је то један врло озбиљни алат и да се у контролисаним условима стекну први утисци шта је то, како то функционише и да није играчка”, рекао је Урошевић.

Како је казао, ствар је увијек иста, а разлика је у типу оружја које бисте дали.

"По правили избегава се на обуци да се дају пиштољи. Радило би се пре о неком малокалибарском спортском оружју у виду неких пушака евентуално, али су то оружја која би била прилагођена узраству. Постоје и стрелишта и клубови који апсолутно забрањују малолетницима, чак и у смислу родитеља, да користе оружије", рекао је Урошевић.

Према његовим речима, процена детета је врло лична, зависи од некога ко је у том тренутку инструктор или спортски тренер, зависи и од типа објекта.

"Припрема се састоји од уводног часа где се приоритет даје безбедности. Не прича се толико о томе како оружије ради, већ се овде фокусирате на безбедно руковање ватреним оружјем плус основе технике гађања, а најважније је рећи да је сав тај рад супервизиран.

Један на један, искључиво уз инструктора, у боксу ако је затворен објекат, да би се минимизовала свака могућност да дође до нежељених инцидената", казао је Урошевић. Сматра да за малолетнике стрељана уопште није забава.

"Они се појављују ту са апсолутним незнањем, предубеђењем да је то нешто што је лако и нешто што можете видети било где у играма, на телевизији, интеренту и делује као игра. Ствар се драстично мења после првог пуцња и постоји природна реакција на тај звук која је отрежњујућа.

Родитељи у контролисаним условима треба да покажу да то није шала и игра и да се акценат стави на безбедно руковања и да то није шала”, рекао је Урошевић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана