Хитлерова директива о нападу на Југославију изложена у Народном музеју Србије

Танјуг
Foto: Танјуг/АП

БЕОГРАД - Важан историјски документ Директива број 25, злогласна директива њемачког канцелара Адолфа Хитлера, данас је изложена у Народном музеју Србије у Београду, а директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић изјавио да је ријеч о веома застрашујућем документу који је значио поништавање Југославије.

"Као припадник српског народа, дакле не само као историчар професионално, већ и лично, осећам се пре свега захвално. Са друге стране и узбуђено и захвални што смо успели као држава Србија да откупимо тај документ од Сједињених америчких држава и трајно похранимо у Музеју жртава геноцида. Документ је сада у нашем трајном власништву", истакао је Ристић, први човјек Музеја жртава геноцида.

Ријеч је о Директиви којом је 28. марта 1941. године Хитлер наредио здружени напад на Краљевину Југославију и Краљевину Грчку.

Ристић се осврнуо на сам садржај злогласне Директиве бр. 25.

"Када се сада коначно нађете испред тог документа, имате га у рукама, и свако од наших грађана може да га погледа, прочитате тај садржај, схватате да се налазите пред текстом од свега четири странице. Оригинал Директива 25 је документ којом се наређује поништавање наше земље и српског народа. Налазите се пред документом који је непосредно произвео стварање Независне државе Хрватске, геноцид над Србима на тој територији, многе злочине против човечности и над припадницима нашег народа", нагласио је Ристић, преноси Тањуг.

Са друге стране, према његовим речима, документ је такође произвео или испровоцирао неизмерно јунаштво нашег народа, и коначно ослободилачку борбу и ослобођење наше државе од окупатора тог 15. маја 1945. године.

Ристић напомиње да је "Директива 25 заиста страшна", "један од два најдраматичнија писана историјска извора читаве националне историје српског народа".

Први је Аустроугарска објава рата Краљевини Србији 28. јула 1914. године која се чува у Државном архиву Србије.

Сада су у посједу Републике Србије у власништву оба оригинала тих злогласних докумената, и према Ристићевом ставу, "то су они историјски извори пред којим занемите".

"Пре свега када их прочитате, ви неминовно занемите од бола, од запитаности како једно људско биће као Адолф Хитлер је могло да нареди бестијални, брутални напад на једну независну демократску неутралну државу каква је била Југославија, и фактички произведе све оно што та Директива 25 налаже, изазове страшне драматичне трагичне последице по наш народ и државу у Другом светском рату.На тај начин из тих докумената је потребно учити, колико год они били тешки и мучни, да би људи схватили да се нажалост историја понавља оним појединцима, заједницама народима и државама који је недовољно познају", каже Ристић и у једној речи дефинише ову страхоту од четри године - нељудскост.

Само четири стране Хитлерове Директиве изазвале су симболично четири године пакла Другог свјетског рата.

"Сам Бог зна колико се поклапа тај број четири страница и године страдања. Наравно, нису они могли да унапред знају да ће баш толико трајати. Имате само те четири стране пред собом и знате шта оне значе и осећате се врло узнемирено поводом тога. Ми историчари смо знали за постојање овог застрашујућег документа и тог садржаја, јер су копије објављиване у разним научним радовима", открио је директор Музеја жртава геноцида и додао да су овај артефакт преузели од предсједнице Владе Србије и премијерке Ане Брнабић.

"Овде имате то искуство непосредног сусрета са историјом, али не са оном лепом, величанственом, него са најтежом и најмрачнијом историјом", истиче Ристић.

Како су сазнали из Музеја жртава геноцида, није сачувано свих 13 оригинала Директиве 25, а неки се налазе у њемачким институцијама. Редовно су у контакту са грчким колегама, јер је по тој директиви испланиран напад о на Грчку.

"Детектујемо да ли се налазе други оригинали у грчким националним установама културе, то је сада читав процес пред нама. Улазимо у истраживање и анализу које су то личности најближи сарадници Хитлера из сфере политике, војске, безбедносних структура који су парафирали тај документ пре него што га је он потписао. Верујем да ће и ту бити још неких неочекиваних изненађења за све, не само нас историчаре, већ за читаву нашу јавности. Истраживања о овом документу заправо тек сада почињу када га имамо у нашем власништву", нагласио је Ристић.

Овај изузетни артефакт биће изложен све до 18. фебруара 2024., у поводу обиљежавања наступајућег националног празника Сретење - Дан државности Србије.

Осим директора Музеја жртава геноцида Дејана Ристића, данас се јавности обратила званично и директорка Народног музеја Србије Бојана Борић Брешковић.

Она је нагласила да је "изузетна одговорност учествовати у представљању сведочанства једног посебног историјског, друштвеног, и за све нас потресног историјског тренутка".

Борић Брешковић је навела да ти догађаји неизбежно подсећају на тај страшан период злочина и страдања народа у Другом светском рату "да би нас научили да култура сјећања представља дуготрајно и често мукотрпно суочавање са прошлошћу".

"Народни музеј Србије као најстарија и централна музејска институција има одговорност да преиспитује, утврђује, критички проматра и одговорно стоји у моментима у којима прошлост оживљава са циљем да из ње и од ње учимо, негујући токове колективног памћења", закључила је Бојана Борић Брешковић.

Подсјетимо, на основу иницијативе коју је Музеј жртава геноцида упутио предсједнику Републике Србије Александру Вучићу, као и на молбу председника Републике, Влада Републике Србије обезбедила је неопходна средства како би 29. новембра 2023. године био купљен један од најзначајнијих докумената за целокупну историју српског народа.

Директива бр. 25, потписана од стране Адолфа Хитлера, сачињена је у тринаест оригинала од којих је један од њих од сада у власништву Републике Србије.

Наведени прворазредни историјски извор од данас је трајно похрањен у Музеју жртава геноцида. Овај документ значио је почетак Другог светског рата на целокупној територији Краљевине Југославије, а до њега је дошло у раним јутарњим часовима 6. априла 1941. године.

Упоредив је по значају са телеграмом објаве рата Краљевини Србији од стране Аустро-Угарског Царства од 28. јула 1914. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана