Хелсиншки одбор тражи одбацивање Приједлога закона о употреби српског језика и заштите ћирилице

Танјуг
Графит "Пиши ћирилицом" представљен као приказ политичке злоупотребе писма на сајту РСЕ
Foto: slobodnaevropa.org | Графит "Пиши ћирилицом" представљен као приказ политичке злоупотребе писма на сајту РСЕ

БЕОГРАД - Хелсиншки одбор за људска права позвао је данас посланике Народне скупштине да одбаце Приједлог закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличног писма наводећи да Србији није потребан закон који дискриминише и дијели грађане тако што ће из јавног живота протјеривати латиницу и нудити пореске олакшице онима који користе ћирилично писмо.

Како се наводи, усвајање Предлога закона о ћирилици захтјевало би и значајна средства за његово спровођење уз оцјену да државни органи, привредна друштва, јавна предузећа, струковна удружења, као и сви други наведени у Предлогу закона могу успјешно функционисати уз употребу оба писма.

"Не постоји ниједан разлог да се ћирилица штити од Срба који су латиницу изабрали за своје писмо, као што не постоји ниједан разлог да се национални идентитет штити од латинице", наводи се у саопштењу.

Додаје се и да је проглашењем за једино и аутохтоно српско писмо, ћирилица постала фактор "снажне националистичке мобилизације и средство принуде и застрашивања грађана" свиме што надилази уске етничке границе и повезује људе.

"Питање ћирилице Влада Србије третира као политичко питање, а не као културно. Политичка елита којој је стало до грађанске добробити и културног напретка Србије у двописмености српског језика препознаје културно добро које треба чувати и унапређивати. Нема закона и санкције који могу грађане снажније везати за неко писмо од добровољног и слободног избора", истиче се у саопштењу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана