Харченко: Буча као Рачак, циљ да се спријече преговори

Тањуг
Foto: Архива

БЕОГРАД - Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко сматра да је прича о наводним ратним злочинима руске војске у Бучи налик на приче о Рачку на Косову, а све са циљем да се спријече преговори.

Харченко је, за Тањуг, рекао да се сада према Русији примјењују провокације које су коришћене раније у БиХ и на Косову.

Он је истакао да је прича о злочинима руске војске у Бучи потпуно измишљена и да за то Русија посједује доказе, које је дипломатски представник те земље у УН изнио.

"Циљ свега је, као и раније у случају Србије, да се Русија означи одговорном за злочине како би се прогурали циљеви. Они не дају да ико чује руски став и види руске доказе", истакао је Харченко.

Указао је да запад вјерује само режиму у Кијеву, који тврди да је злочин починила руска војска, а за то нема ниједан доказ.

"Свима је, уз то јасно да иза те провокације стоји један значајан интерес и конкретан циљ, а то је да се спријече преговори", објаснио је амбасадор.

Указао је да се, нажалост, припремају и друге провокације, пошто се помиње наводно коришћење хемијског оружја.

Харченко каже да је украјинска војска, с тим у вези, већ спровела диверзију на једно хемијско постројење.

"Главни циљ је да се спријече разговори, јер западу није у интересу да се ови сукоби што брже заврше. Њима је циљ да сукоби трају што дуже", додао је он уз тврдње да је руска војска напустила Бучу без икаквих борбених дејстава пружајући тиме шансу преговарачком процесу.

На питање како ће Русија, будући да запад захтијева међународну истрагу, да докаже да руска војска није одговорна за злочине у Бучи, одговара:

"Као и у случају простора бивше Југославије знамо да не би било објективности. Али Русија располаже доказима и видјећемо на који начин ћемо то доказати. У сваком случају нећемо сједити скрштених руку".

Он сматра да сада све више у јавност испливавају информације о понашању украјинске војске, њеног националистичког дијела и њихово понашање према заробљеницима и коришћење цивила као људског штита.

Такве информације, сматра, је немогуће сакрити, јер их је, како каже, из дана у дан све више, а вјерује да је и Европа почела све више да размишља ко шта ради у Украјини.

Харченко је на питање како коментарише нејединство у ЕУ око санкција Русији, каже да је оно евидентно и као најсвјежији примјер наводи изјаву мађарског премијера Виктора Орбана.

"Он је послије победе на изборима био јасан у вези куповине гаса у рубљама. Из тога се види да има другачији однос, који се ослања на националне интересе и суверенитет земље",истакао је Харченко.

Он додаје да сваког дана постаје све јасније да је штета од санкција све већа по ЕУ, а не и за Русију.

"Ми у Русији имамо све, а цијене су остале на истом нивоу", рекао је он.

Харченко је, с тим у вези, похвалио Србију и констатовао да је ситуација у нашој земљи стабилна не само због претходних добрих економских резултата, већ и што одбацује придруживању санкцијама.

Истакао је да права неутралност подразумијева објективност и узмање у обзир свих ставова.

"А прије свега се, као што чини Србија, узимање у обзир сопственог суверенитета и национални интерес. Знамо да је Србија у тешком положају, јер се на њу врши велики притисак. Очекујемо да ће Србија, у међународним организацијама, наставити да води политику на свој уравнотежен начин", закључује Харченко.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана