Дрецун: Приштина ће преко таблица пробати да наметне признање

Танјуг
Foto: ИЛУСТРАЦИЈА

БЕОГРАД - Предсједник Скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је данас да након повлачења јединица РОСУ са сјевера Косова и Метохије тек треба да се тражи коначно рјешење за таблице и оцијенио да ће Приштина преко тог питања покушати да наметне да Београд призна самопроглашену независност Косова и да у политичку игру уведе питање такозваног реципроцитета.

 

Дрецун сматра да је најважније да су се специјалне јединице полиције повукле са сјевера Косова и Метохије , да је престала опасност од инцидената и могућих сукоба и да је режим лепљења налепница привремено решење.

„Тек треба да се тражи коначно решење за таблице и за реализацију споразума о слободи кретања и то је посао радне групе која ће бити формирана до краја месеца, како је планирано и која би у наредних шест месеци требало да пронађе решење“, рекао је Дрецун за РТС.

Оцијенио је да ће бити веома тешки разговори и да ће се тешко доћи до рјешења јер Приштина, како је навео, злоупотребаљава питање таблица да покуша да наметне два става.

„Један је да Србија, бар на посредан начин, преко таблица, призна ту лажну државу Косово, а други је да се у политичку игру уведе питање такозваног реципроцитета и да то постане нешто уобичајено и нешто нормално“, навео је Дрецун.

Додао је да се из изјаве специјалног изасланика Стејт департмента Габријела Ескобара види да „САД дају Приштини сагласност за такво понашање и да су им дозволили да уводе такозване мјере реципроцитета“.

Дрецун је истакао да ће рјешење са наљепницама омогућити несметано кретање људи, али да је привремено рјешење са наљепницама договорено 2016. године.

„Управо из тога се види колико је читава ова акција Приштине била потпуно непотребна, колико је била заправо насилна, провокативна, колико је покушала да наметне једнострано нешто што је интерес само Приштине, а не интерес српског народа који живи на Косову и Метохији“, казао је Дрецун.

Поручио је да одбијањем да „продужи важење статусно неутралних КС таблица, које је издавао Унмик, Приштина симболично покушава да наметне да нема Уједињених нација на Коосву и Метохији“.

Дрецун је навео да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти добио критике од неколико опозиционих странака у Приштини и да се албанске партије буне што није дошло до додатног заоштравања ситуације.

„Ту је Курти изгледа поприлично изгубио политичке поене. У почетку је вероватно био добитник, показао је чврст став, показао је да сме да се упусти у такве једностране акције, да оно што обећа, да ће испунити, али нема другу карту за локалне изборе. Није постигао никакве резултате на економском плану, није постигао резултате у борби против изузетно високог степена незапослености, корупције и криминала. Није отворио перспективу за бољи живот људима на Косову и Метохији“, казао је Дрецун.

Додао је да је Куртију једино преостало да „подиже степен нетрпељивости према српском народу и покуша да уједини албанско бирачко тијело“, али да је у томе „доживио дебакл“.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана