Додик: Српска није терет Србији

Срна
Foto: Танјуг

БЕОГРАД - Није тачно да је Република Српска терет Србији иако се та теза све чешће пласира у самој Србији те да, када је ријеч о помоћи, тај однос није једносмјеран, рекао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.

"Нисмо терет Србији. Углавном, то је нешто што све чешће чујемо овдје. Па онда иде подтеза: 'Нема Републике Српске без помоћи Србије' ", указао је Додик.

Он је навео да Србија јесте помогла Републици Српској гдје је, према његовом договору са предсједником Србије Александром Вучићем, у свакој општини направљен вртић или школа, али и истакао да је и Српска ту када је Србији потребно.

"Ми имамо 36 одсто већу производњу електричне енергије него што нам је потребно", напоменуо је Додик.

Додик наводи да, када се на свјетским берзама десет пута повећала цијена струје, Српска није ишла на берзу да заради новац него је тај вишак испоручила Србији да надокнади неке дефиците.

"Ја нисам извлачио рачуницу, јер она и не треба да буде између нас", рекао је Додик и поручио да ово говори да би они који "стално извлаче рачуницу" знали да све није баш тако једносмјерно.

Додик је указао да је Република Српска економски знатно порасла, да је домаћи производ данас премашила 13 милијарди КМ, те да је до недавно дужи период имала дефлацију.

Он је нагласио да је важна што већа интеграција Републике Српске и Србије, те напоменуо да је раније предлагао да се уједине електропривреде у двије три функције.

"Није то изгубљена идеја. Требамо и даље да то чинимо", поручио је Додик на трибини у Београду о теми "Рат у Украјини – шта значи српска неутралност", те поновио да прича о терету није тачна и да то треба да се зна.

Говорећи о статусу Републике Српске, он је рекао да би сад, кад би се излазило на референдум, "све што је живо изјаснило за независност Републике Српске", а да је, опет, Србији у државном смислу најважније питање Космета.

"У националном смислу, сагласан сам да то треба да буде Република Српска, јер тамо живи милион људи - Срба. Косово је у државно-правном смислу најважнија ствар за Србију и ту нема спора. Питање Републике Српске се сигурно гледа кроз призму ове приче о самом Косову", рекао је Додик.

Он је нагласио да су Република Српска и Косово и Метохија српска национална и државна питања, те упитао зашто се у исто вријеме не може разговарати о оба.

Додик је констатовао да би били јачи када би се истовремено разговарало о оба питања. "Ми морамо то почети да тражимо", поручио је он.

Додик је нагласио да Српска мора да има јасну позицију и да ако је српски народ страдао прошли вијек и био разједињен, у овом вијеку треба да има јасну националну стратегију и програм. "Нека ово буде вијек нашег уједињења", поручио је Додик.

Говорећи о украјинској кризи, Додик је навео да је ријеч о глобалној причи и да је "наше да чекамо".

"Ми овдје не можемо имати никакав посебан став о томе", рекао је Додик и нагласио да су опције у којој Срби могу да се крећу - да остану на садашњој позицији, да се приклоне Западу или да се приклоне искључиво Русији.

Додик је упозорио да се ствари убрзавају и да су ставови представника САД и Њемачке "најцрња верзија" за Републику Српску, а да је доказ о њиховим намјерама именовање муслимана из БиХ на мјесто савјетника Бијеле куће за Балкан и на мјесто овлаштеног из Бундестага за БиХ.

Као наупечатљивије искуство које је стекао током 18 година на челним функцијама у Републици Српској, Додик је истакао сусрете са грађанима који му, ма шта радили и у каквим проблемима били, кажу да су добро, само да он настави да брани Српску.

"То је нешто што мене обавезује. Неком то не значи ништа, али мени је то ударац у срце. Када су ти људи спремни да тај свој тежак живот подреде том статусу, онда, шта ми онда говоримо. Наравно, има те непослушне елите", истакао је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана