Додик: За БиХ не постоји рјешење, све више земаља разумије положај Српске

Срна
Додик: За БиХ не постоји рјешење, све више земаља разумије положај Српске

БЕОГРАД - Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је вечерас да за БиХ, која је дубоко подијељено друштво, не постоји рјешење и да све више људи у европским структурама добро разумије ситуацију.

Додик је истакао да народи у БиХ играју игре које су тој земљи наметнули велики играчи, као што су САД и Европа, који су у њу уложили неколико милијарди, а да при том нико није задовољан, а дефинитивно не Срби и Хрвати.

Он је подсјетио да ће Република Српска 9. јануара обиљежити 30 година свог постојања и да њени грађани живе за Српску.

Говорећи о евентуалној подршци самосталној Републици Српској, Додик је рекао да није довољна интерпретација његових ријечи да би Српску подржало седам земаља ЕУ.

"Не само земаља ЕУ", рекао је Додик за РТС.

Он је подсјетио да му је раније амбасадор Британије рекао да Српски не би признало више од десет земаља, а да му је он на то одговорио да му је довољно и десет.

Додик је додао да су онда у Српској трагали који би то десет земаља могло бити.

"И тако смо дошли до једног броја пријатеља за које мислимо да добро разумију ситуацију. Они једнако тако желе мир, а и исто тако разумију, има све више људи у европским структурама који разумију ову ситуацију, али има и оних који су наслиједили стереотипе везане за 1991. и 1995. годину", рекао је Додик.

Наставља се сатанизација Срба из Сарајева 

Српски члан Предсједништва БиХ је истакао да се из Сарајева наставља сатанизација Срба и да су стално усмјерени ка томе да Републици Српској смање ингеренције, да се одмакну од Устава БиХ, од Дејтонског споразума и да за то окриве Србе.

- Они сматрају да смо ми агресори. Како је могуће да неко ко је, као ја, рођен у Лакташима, а да будем агресор на ту БиХ? То су стереотипи који трају и они неће нестати - изјавио је Додик.

Говорећи о посјети Аушвицу, гдје је у Другом свјетском рату страдало милион и стотину хиљада људи, већином Јевреја, али и велики број Срба, Додик је за РТС рекао да је први пут посјетио то мјесто и да је био веома затечен и тужан.

- Осјећај је ужасан. Волио бих да то нисам видио, али носићу се с тим - истакао је Додик.

Он је рекао да руководство Републике Српске са Израелом има одличну сарадњу и разумијевање, а да је посјета Аушвицу била искључиво однос према жртвама, свим жртвама у Другом свјетском рату. 

Хрватска подржава концепт БиХ на коме инсистира Српска

Српски члан Предсједништва БиХ је изјавио вечерас да Хрватска, која је у вријеме приступања ЕУ морала да ћути, сада подржава исти концепт БиХ на коме инсистира Република Српска.

Додик је указао да су Хрвати и муслимани и у току рата били уједињени против Републике Српске и дуго након рата са међународном заједницом били против Српске, а да се то сада мијења због позиције Хрвата у БиХ, која је таква да их нема у политичком смислу.

"То је нешто што и ми заступамо, али ја немам илузију да ће сутра или неколико година када Хрвати ријеше тај свој проблем они проводити неку своју аутентичну политику која неће баш коресподирати као у овом тренутку у неком заједничком смислу. Морамо бити реални. Немам ја ту никавих илузија", рекао је Додик за РТС.

Он је подсјетио да су Срби и Хрвати имали веома тешку међусобну историју, да су "починили многа зла једни другима", али да сматра да сада Хрвати и Срби, односно Србија и Хрватска, имају мала отворена питања и да би објективно требало почети градити неки бољи однос и разумијевање.

Додик је рекао да не зна колико је то могуће, али да би могло да буде корисно и једним и другима.

"Апсолутно би било добро. Ја не могу да пресуђујем. Тамо гдје они славе побједе, ми идемо на коеморације", рекао је Додик и додао да се у сваком случају мора ићи даље.

Додик је истакао да би била срећа да је само он проблем у БиХ, а да није проблем непоштовање права српског народа.

Он је рекао да министар иностраних послова у Савјету министара Бисера Турковић, која га је означила као особу која минира напредак БиХ, води ригидну политику СДА према којој у БиХ треба да доминирају муслимани.

Он је навео да јесте експониран у презентацији политике Републике Српске, али да у свему није сам већ да су ту и институције Српске и њени грађани.

"Чињеница је да иза тог осјећаја да су разградили Дејтонски споразум стоји значајна већина становништва Српске и ми се боримо за своје политичке циљеве", поручио је Додик и додао да су Бошњацима увијек проблем они који воде Српску.

Осврћући се на састанак са турским предсједником Реџепом Таипом Ердоганом, Додик је рекао да је потребно да се разговара и да се указује и на ситуацију Срба.

"Што се мене тиче ја сам њега обавијестио какво је наше виђење ситуације. Обавијестио сам га да ми губимо овлашћења и да то није добро ни за Бошњаке, да се прави атмосфера подјела која може да доведе до дефинитивне подјеле. Рекао сам му да Хрвати имају исто тако примједбе на политички живот у БиХ и да се и он може укључити у то са /предсједником Србије Александром/ Вучићем", рекао је Додик.

Он је додао да Турска може економски да подржи БиХ, мада Бошњацима и није потребна економија већ "више воле да сједе уз кафу и ратлук" и да "нешто рјешавају".

Вучић разумије ситуацију у Српској и БиХ

Милорад Додик је изјавио да дијели забринутост са предсједником Србије Александром Вучићем у вези са актуелним дешавањима у БиХ, али да неке ствари у овом тренутку напросто морају да буду такве.

Додик је истакао да Вучић разумије ситуацију у Републици Српској и БиХ.

"Наравно да је забринут. Забринут сам и ја, али неке ствари у овом тренутку напросто морају да буду такве. Ми можемо да на овакав начин комуницирамо, јер имамо потпуно разумијевање и што ту нису нека два типа који су пуни неког егоизма и који се сукобљавају", рекао је Додик.

Додик каже да је предсједнику Србије и на данашњем састанку у Београду објашњавао шта се дешава и да му је Вучић пренио да је Србија забринута и за стање Дејтонског споразума, али и за стање у Републици Српској.

"Не желимо ни у једном тренутку да угрозимо интересе Србије. Ми знамо да јака Србија, са јаким личностима као што је сада Вучић, помаже и може да помогне много више", истакао је Додик.

Коментаришући изјаву специјалног америчког изасланика за Западни Балкан Габријела Ескобара да се ситуација у БиХ може ријешити по моделу Белгије, Додик је истакао да, уколико би се кренуло у реализацију тога, и он био на тапети напада.

"Ради се о томе што је муслиманска или њихова лобистичка структура на Западу обезбиједила да је једини концепт у БиХ који функционише централистичко-унитаристички модел и ниједан други, а не прича о Белгији или нечему слично. Ријеч је о правима, њихова идеја је да нестане Република Српска, а није да постоји. Зато су, умјесто да су је једнократно укинули неким актом, покушали да је развласте у свему", истакао је Додик.

Он је навео да сваки закон који су високи представници наметнули у БиХ није у складу за Дејтонским споразумом.

Додик је подсјетио и да је Уставни суд БиХ узео Републици Српској право на шуме и земљиште које је неприкосновено, а да није било спорно земљиште у Федереацији БиХ.

"Да апсурд буде још већи, када су пресуђивали за дистрикт Брчко који је заједничко власништво два ентитета, онда су рекли да су шуме и пољопривредно земљиште власништво дистрикта, а Српској која је имала власништво над тим се оспорава и сада се поново доводимо у позицију да причамо о томе", истакао је Додик.

Он је поручио да се не плаши санкција и да му је најважније да Република Српска нема санкције.

"Морам рећи да сам поносан на сараднике из коалиције који су потпуно јединствени и спремни да идемо у овај пројекат. То ме охрабрује и даје ми далеко већу енергију", истакао је Додик.

Посебна сједница Народне скупштине Српске у наредним данима

Српски члан Предсједништва БиХ је рекао вечерас да ће у наредним данима бити одржана посебна сједница Народне скупштине Републике Српске на којој ће бити поништене све одлуке које је донио високи представник.

Додик је рекао да нису тачни наводи специјалног америчког изасланика за Западни Балкан Габријела Ескобара да ће се било шта повући.

"Обавијештен сам да ће сутра доћи у Сарајево, па ће видјети да ништа није повучено. Ја сам њему рекао да смо ми трајно незадовољни положајем у БиХ, а он да има разумијевања за нас и да су спремни да учине напоре, али да ми пустимо све. Наравно да нећу вјеровати његовим добрим намјерама и пустити све", рекао је Додик за РТС.

Према његовим ријечима, речено је да ће бити повучена сагласност која је раније исфорсирана примјеном политичке силе.

"Повући ћемо сагласност о укидању Војске Републике Српске и формирању Оружаних снага БиХ и рећи ћемо - ево имамо шест мјесеци, ако хоћете можемо се договорити. Преполовите Оружане снаге БиХ, преполовите трошкове, али војна имовина мора да буде ријешена", рекао је Додик и подсјетио да је она блокирана већ 20 година.

Додик је навео да је Република Српска показала да може да одржи економију на нивоу и да се сама финасира.

"Република Српска се вјечито борила у окружењу у које је било неповољно", рекао је Додик.

Додик је поновио да БиХ нема високог предстваника и да Кристијан Шмит то није, јер није изабран у Савјету безбједности УН.

"Једина је истина да обраћање Кристијана Шмита није било на дневном реду сједнице Савјета безбједности", рекао је Додик и додао да у Савјету безбједности први пут постоји значајније размјевање ситуације у БиХ.

Додик је истакао да ће сваки Шмитов покушај да нешто уради само компликовати ситуацију.

Српски члан Предсједништва БиХ је истакао да БиХ никада није била земља него уставно подручје Аустроугарске, те да су четири бивша висока представника била из германског свијета.

Додик је рекао да се БиХ са бившом Југославијом ни по чему не може поредити, осим по постојању три народа.

"Увијек се БиХ називала Југославијом у малом, а онда су рекли Југославија може да нестане, а БиХ да опстане. БиХ је експеримент", рекао је Додик.

Срби и Бошњаци у Сребреници страдали у идентичном броју

Додик је рекао да је у Сребреници био тежак злочин, али да су тамо у идентичном броју страдали и Срби и Бошњаци.

"Имате страдање око 3.500 Срба у периоду тих ратних година, имате имена и презимена, мјеста, а они су издвојили само један период у којем је готово немогуће да се све то десило од 11. до 18. јула 1995. године. До 11. јула не постоји ништа у Сребреници. Ми смо увијек покушавали да кажемо ждајте да видимо цјелокупну истину и да та истина буде утврђена од неутралних људиж", рекао је Додик.

Он је додао да нико не спори да је у јулу 1995. у Сребреници било убијања, али да сада ниједног Србина из тог времена не потражује више ниједан суд.

"Сви су они пресуђени и сви су у затворима или су већ умрли због година и због нечег другог", рекао је Додик за РТС.

Одговарајући на питање докле се стигло са изградњом Меморијалног центра Доња Градина, Додик је рекао да је са предсједником Србије Александром Вучићем договорено да се ради у потпуности.

Он је навео да су договорене пропорције и ангажоване компаније из Америке и неких других земаља да направе идејне пројекте и пројекте како би то могло да буде реализовано.

"Наравно да морамо бити пажљиви у погледу тога, ми желимо у Градини, не само да обиљежимо страдање у Јасеновцу, него да обиљежимо сва мјеста страдања Срба који су остали изван српске контроле, у Хрватској у Федерацији БиХ, од Пребиловаца до Пага, Јадовна, Шушњара, Гаравица код Бихаћа", навео је Додик.

Он је рекао да је у јаму у Јадовну бачено више од 41 хиљада Срба, убијених тамо, а да је у Гаравицама за седмицу-двије убијено око 14 хиљада Срба.

Додик је навео да је Бихаћ тада потпуно очишћен од Срба, а данас тамо живи око 40 Срба захваљујући свештеничким породицама.

"То је прича о страдању у континуитету", нагласио је Додик.

Говорећи о побједи фудбалске репрезентације Србије над Португалијом и директном пласману на Свјетско првенство у Катару, Додик је оцијенио да је то феноменална ствар за читав српски народ.

"У свим нашим градовима и мјестима у Републици Српској након утакмице прослављало се, не само у кафићима, неки су изашли на улице са аутомобилима, сиренама", рекао је Додик.

Одговарајући на питање да ли је ово добра слика БиХ да предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић јуче у Сплиту са шалом "Зрињског" навија за Хрватску против Русије, а да он (Додик) наздравља са предсједником Србије побједи репрезентације, Додик је рекао да је то упечатљива слика.

Он је указао и на сукоб навијача "Зрињског" и "Вележа" у Мостару.

"Они то представљају као навијачки обрачун, мада је то у суштини национални обрачун", указао је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана