Дејан некада поправљао авионе, а сада оштри маказе и ножеве

ГС
Foto: Скриншот

БЕОГРАД - Много тога може да се наоштри у Београду, изоштри и избруси, осим старих ножева и тупих маказа. Један једини оштрач ножева ради у Земуну и, сем комшија, мало ко зна за њега.

Авио-механичар Дејан Тоншић одлучио је да настави породични посао.

Некада је Дејан Тоншић поправљао авионе. Међутим, није могао да дозволи да се породична традиција, коју је почео још дједа Шиме 1936. године, угаси.

„Ја сам авио-механичар, тиме сам се бавио. Е сад, колико је добро, колико је лоше? Мени је било мало глупо да данас-сутра пролазим с дјецом овуда и да кажем овде су ти дједа и прадједа радили. Некако више сам сентиментално био везан за то“, објашњава Тоншић. 
Без обзира на то што је и тата Мирко био оштрач, инсистирао је да Дејан заврши школу, а занат је учио, како каже, у лету.

„Рука се стиче временом. Када сам имао 14-15 година, узмем маказе да оштрим и у једном тренутку само станем. 'Ћале, сада ти настави, јер ако ја наставим ти их поправити нећеш'. И дан-данас дође нешто што ја не могу да урадим. Једноставно, пробај овај, пробај онај начин и не може, али ништа не може да се научи преко ноћи. Прво треба имати осећај, треба имати стрпљења, а занат се учи док си жив“, додаје Дејан.

Ножеве и маказе данас може да наоштри понеки бравар, гвожђар, али Дејан је једини прави оштрач у Београду. На зидовима радње у Земуну пожутеле урамљене дипломе врсних мајстора заната. Тоцила овде данас не покрећу педале већ струја и то је углавном једино што се промјенило за скоро цијелио један вијек, преноси РТС.

„Радим на класичан начин. Маказа се отвара, па се оштри изнутра. Старе маказе су имале лук и једну и другу страну мораш да доведеш на нулу да оне не одударају. Ако то не успеш, мораш да знаш где да је куцаш чекићем, где да је савијеш, како да је пробаш. Сада кад је видим, знам шта треба да радим“, наглашава оштрач.

Он открива да би и нови ножеви требало да прођу кроз мајсторске руке.

Дејан се сјећа поруџбине за оштрење 600 ножева и времена када су преко овог прага прелазиле десетине муштерија дневно. Сада тек понека. Нема коме ни да пренесе своје знање. Нема заинтересованих.(Припремила Јелена Поповић)

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана