Дачић: У резолуцији ЕП има материјалних неистина

Танјуг
Дачић: У резолуцији ЕП има материјалних неистина

БЕОГРАД- Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас на сjедници Одбора за европске интеграције, на којој је разматрана резолуција Европског парламента о извjештајима о Србији из 2019. и 2020. године, да има неких материјалних неистина у тим извjештајима попут критике која се односила на вакцинацију у Србији.

Дачић је указао да у тексту резолуције, на пример, пише да је у Србији вакцинација лоше организована, као и борба против ковида, док сви свjетски медији, како напомиње, хвале Србију у том смислу, па чак многи из Европе и долазе у нашу земљу да се вакцинишу.

„Оцене у вези са ванредним стањем су прилично конфузне, па и нетачне. Ванредно стање је уведено због пандемије и тај процес је урађен по Уставу Србије“, рекао је Дачић на сjедници којој је онлајн присуствовао и известилац за Србију Владимир Билчик.

Дачић је додао и да у извjештају постоји став да је проблематично то што се скупштина дуго није састајала од проглашења изборних резултата, наводећи да постоји јасна процедура која се односи на избор нове владе и оцjењује да је у том смислу све испоштовано.

„Није уопште проблем да се износе критике или не, само је битно да раздвојимо шта представља критичко мишљење, а шта су неке материјалне неистине које се изричу у појединим темама“, рекао је Дачић.

Дачић је указао да је резолуција од нацрта до коначног текста претрпила доста измјена и да је на њу уложено више од 400 амандмана тако да је на крају добијен текст који се у битним оцјенама разликује од првобитног предлога.

Добро је, рекао је Дачић, то што је ЕП у значајном дијелу своје резолуције констатовао напредак реформи у Србији посебно у дијелу економског развоја, регионалне сарадње, дијалога са Приштином, положаја националних мањаина.

„Реч је о областима које су од огромног значаја за укупан процес европских интеграција, али и за пуну реформу нашег друштва. Можемо бити задовољни констатацијом ЕП да се у тим областима у Србији много ради и брзо напредује“, рекао је Дачић.

Он је поручио да је важно да се прати реално стање у Србији и да је Народна скупштина отворена за разговоре.

Каже и да му нису јасне критике које су се односиле на спуштање цензуса са пет на три одсти, подсетивши да је опозиција још почетком 90-тих тражила нижи цензус, као и на то да су се у оквиру међустраначког дијалога мијењали још неки закони у изборној години.

„Сврха тога је била да се олакша улазак у парламент што већем броју политичких опција. Такође, добро је што је ЕП изразио жаљење због одлуке опозиције која је одлучила да бојкотује изборе. То је веома важан став да је то била лоша одлука тих странака“, напоменуо је Дачић.

Дачић је казао да све што је рекао то није учинио у лошој намјери већ више као позив да постоји још бољи дијалог са ЕП.

„Овом седницом Одбора за европске интеграције утиремо пут корисној демократској пракси. Сигуран сам да ће овакав начин рада позитивно утицати на наш укупан процес приступања ЕУ“, оцијенио је Дачић.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана